فصل دوم : نصب و راه اندازی اندروید استودیو

به نام خدا

با اولین جلسه آموزش برنامه نویسی اندروید در خدمت شما هستیم

قبل از آموزش نصب اندروید استودیو ، مختصری در مورد تاریخچه سیستم عامل اندروید و سایر جزئیاتی که برای توسعه دهندگان اندروید مفید خواهد بود، تهیه شده که به همراه آموزش موجود در همین صفحه و به صورت PDF در انتهای صفحه برای دانلود قرار داده شده. توصیه می کنیم حتما دریافت و مطالعه بفرمایید.

آشنایی با Java SE Development Kit یا (JDK) و نصب آن
همانطور که در آموزش قبل در مورد جاوا به مختصر توضیحاتی ارائه دادیم، گفتیم که این زبان Native نیست و برای اجرا به یک ماشین واسط (ران تایم) نیازمند است که این وظیفه در مورد زبان جاوا بر عهده Java Runtime Environment یا (JRE) می باشد. برای کامپایل کدهای جاوا نیز به JDK نیاز است که بسته JDK شامل JRE نیز می باشد و با دانلود و نصب JDK نیازی به نصب جداگانه JRE نخواهید داشت.
در صورتی که قبلا JDK را از آموزش قبلی ما و یا سایر وب سایتها دانلود کرده اید، نیاز به دانلود مجدد نیست.در غیر اینصورت در انتهای همین مطلب به لینک دانلود JDK و تمامی موارد دیگری که در این آموزش معرفی شده دسترسی دارید.
ابزار JDK متعلق به شرکت Oracle بوده که به دلیل اعمال تحریم بر علیه ایران، قادر به ورود به وب سایت این شرکت با آی پی ایران نیستید. برای دانلود جدیدترین نسخه های JDK می توانید از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده کرده و یا از انتهای همین مطلب به صورت مستقیم دانلود نمایید
لینک دانلود در سایت شرکت اوراکل :
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

شیوه کار در سیستم عاملهای ویندوز ، لینوکس و مکینتاش تا حد زیادی یکسان است و آموزشهای ما بر پایه سیستم عامل ویندوز خواهد بود.
ابتدا با توجه به ۳۲ یا ۶۴ بیت بودن سیستم عامل خود، نسخه JDK مناسب را دریافت کنید (امکان نصب ابزار ۳۲ بیتی بر روی سیستم عامل ۶۴ بیتی وجود دارد اما شدیدا توصیه میکنیم در صورت استفاده از سیستم عامل ۶۴ بیتی، تمامی ابزارهای ۶۴ بیتی را نصب نمایید.)
با توجه به اینکه سیستم عامل استفاده شده در این آموزش، ویندوز ۸ نسخه ۶۴ بیتی می باشد، فایل Java_SE_Development_Kit_8.0.66_x64.rar را از حالت فشرده خارج و شروع به نصب آن می کنیم :

نصب jdk

مراحل نصب را جلو میبریم :

نصب jdk

در مرحله بعد، در صورت عدم نیاز به تغییر مسیر نصب، فقط گزینه next را انتخاب میکنیم و اجازه میدهیم تا روند نصب ادامه یابد. در مرحله آخر نیازی به انتخاب گزینه Next steps نبوده و با انتخاب گزینه close به کار نصب پایان می دهیم.
بعد از این مرحله اگر بخواهید اندروید استودیو را نصب کنید، با اخطاری مبنی بر عدم شناسایی نسخه جاوا بر روی سیستم عامل روبرو خواهید شد که برای رفع این اخطار باید مسیر جاوای نصب شده را به صورت دستی به ویندوز اضافه نمایید.
برای این کار روی My Computer یا Thic PC ویندوز ۸ کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، سمت چپ گزینه Advanced System Settings وجود دارد که با انتخاب آن وارد صفحه جدیدی شده که در اینجا باید گزنیه Environment Variables را انتخاب کنید.

اضافه کردن جاوا به ویندوز

در صفحه جدید، باید جاوا را به سیستم معرفی کنیم :

اضافه کردن جاوا به ویندوز

پس از انتخاب گزینه New ، در پنجره باز شده دو کادر وجود دارد.
در کادر Variable name باید عبارت JAVA_HOME را عینا به همین صورت وارد کنید (حروف به صورت بزرگ و درج underline مابین دو کلمه)
در کادر Variable value نیز باید مسیر نصب JDK وارد شود. در صورتی که موقع نصب JDK مسیر پیش فرض را تغییر نداده باشید، مشابه مسیر نمایش داده در تصویر زیر خواهد بود.
پوشه Java موجود در Program Files :

اضافه کردن جاوا به ویندوز

وارد پوشه شده و مسیر را از طریق آدرس بار کپی می کنیم :

اضافه کردن جاوا به ویندوز

که در نهایت به اینصورت خواهد بود :

اضافه کردن جاوا به ویندوز

با انتخاب گزینه OK ، کار معرفی جاوا به سیستم به اتمام می رسد.

نصب SDK Tools و Android Studio
پس از نصب جاوا و شناساندن آن به سیستم، نوبت به نصب محیط اندروید استودیو می رسد.
اندروید استودیو در دو نسخه IDE و Bundle توسط گوگل منتشر می شود که تفاوت نسخه Bundle در این است که با دانلود این نسخه، در واقع شما SDK را هم دانلود کرده اید و هنگام نصب اندروید استودیو، SDK نیز نصب می شود. اما ما توصیه می کنیم Android Studio IDE و SDK Tools را به صورت جداگانه دریافت و نصب نمایید.
SDK (مخفف Software Development Kit) شامل ابزار و API های مورد نیاز برای توسعه اندروید می باشد. به عنوان مثال برای ساخت یک اپلیکیشن برای اندروید نسخه ۲٫۲ و به بالا، لازم است از طریق SDK Tools ، نسخه API مربوط به اندروید ۲٫۲ یعنی API Level 8 را دانلود و نصب کنید. (در ادامه بحث به مفصل توضیح داده خواهد شد.)
مرجع انتشار ابزار توسعه اندروید ، وب سایت http://developer.android.com/sdk/index.html می باشد که متاسفانه باز هم به دلیل تحریم، در دسترس کاربران ایرانی نبوده و برای دانلود ابزار باید از ابزار تغییر آی پی استفاده نمایید و یا همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، می توانید تمامی موارد مورد نیاز و معرفی شده در این سری از آموزشها را از وب سایت ما دریافت کنید

دانلود اندروید استودیو

– مرحله اول : نصب SDK Tools :
با انتخاب گزینه Other Download Options ، به گزینه های متنوع دانلود دسترسی خواهیم داشت. در قسمت SDK Tools ، گزینه مشخص شده در تصویر زیر را دانلود می کنیم (و یا با همین نام آنرا از وب سایت ما دریافت کنید) :

دانلود sdk tools

در زمان تهیه این آموزش، آخرین نسخه منتشر شده SDK Tools از سوی گوگل، نسخه ۲۴٫۴٫۱ بوده که ممکن است در زمانی که شما در حال مطالعه این آموزش هستید، نسخه جدیدتری منتشر شده باشد که در وب سایت ما نیز در دسترس خواهد بود.
پس از دانلود فایل، اقدام به نصب آن می کنیم :

نصب sdk tools

(فایل های فشرده شده در ادامه بحث توضیح داده خواهد شد)

نصب sdk tools

به مرحله بعد می رویم

نصب sdk tools

در این مرحله به مدت چند ثانیه جستجو برای یافتن نسخه جاوای نصب شده بر روی سیستم عامل آغاز می شود و اگر به درستی JDK را نصب و آنرا به سیستم معرفی کرده باشید، مانند تصویر فوق، آنرا شناسایی کرده و گزینه Next فعال خواهد بود، در غیر اینصورت در مراحل قبل به درستی عمل نکرده اید و امکان رفتن به مرحله بعد را نخواهید داشت که باید بررسی کنید مشکل کار کجاست.
مرحله بعد را بدون تغییر رد می کنیم :

نصب sdk tools

در مرحله بعد مسیر نصب SDK را از شما میپرسد که می توان بدون تغییر مسیر پیش فرض، گزینه Next را انتخاب و در مرحله بعد با انتخاب گزینه Install اقدام به نصب کرد.
پس از اتمام نصب ، گزینه Next نمایش داده می شود که با انتخاب آن با صفحه زیر روبرو خواهید شد :

نصب sdk tools

با انتخاب Finish ، محیط SDK Manager نمایش داده می شود :

sdk manager

با توجه به اعمال تحریم از سوی گوگل، برای نمایش لیست گزینه های در دسترس برای دانلود در محیط SDK Manager نیاز به ابزار تغییر آی پی خواهید داشت. در غیر اینصورت و یا در صورتی که مایل به دانلود موارد لازم به صورت غیر مستقیم و از وب سایت ما هستید، در ادامه توضیح داده خواهد شد.
» حالت اول : استفاده از ابزار تغییر آی پی و دسترسی به منبع گوگل (نصب آنلاین) :
سه بخش اصلی نمایش داده شده در Android SDK Manager ، پوشه Tools ، نسخه های API از ورژن ۸ به بالا و پوشه Extras می باشد که به ترتیب هرکدام را توضیح می دهیم :
در پوشه Tools سه گزینه Android SDK Tools ، Platform-tools و Build-tools مشاهده می شود.
گزینه اول که قبلا دانلود و نصب کرده اید و در واقع همین SDK Manager بخشی از آن است.
دو مورد بعد یعنی Platform-tools و Build-tools را انتخاب و گزینه Install را انتخاب می کنیم تا شروع به دانلود و سپس نصب آنها بکند. دقت داشته باشید به صورت پیش فرض گزینه های دیگری در قسمت API ها و پوشه Extras نیز انتخاب شده هستند که فعلا “تیک” موجود در کنار آنها را غیر فعال کنید تا مرحله به مرحله و طبق آموزش ابزار مورد نیاز را دانلود و نصب کنیم.
پس یعنی در حال حاضر گزینه مربوط به نصب باید به صورت “Install 2 Packages” باشد. عدد ۲ نشان دهنده دو موردی است که ما انتخاب کرده ایم.در مرحله بعد با انتخاب گزینه Accept License ،دریافت فایلهای مربوطه آغاز می شود. پس از اتمام دانلود از سرورهای گوگل و نصب آنها، مطابق تصویر زیر، با علامت Installed مشخص شده اند :

پوشه های build-tools و platform-tools

اگر به تصویر دقت کنید، ۶ نسخه متفاوت از Android SDK Build-tools زیر هم لیست شده که در واقع آخرین نسخه منتشر شده در بالای مابقی قرار دارد و نیاز نیست تمامی موارد را دریافت کنید. فقط جدیدترین نسخه که در حال حاضر ۲۳٫۰٫۲ می باشد لازم است دریافت و نصب گردد. مابقی ابزارها هم اگر چند نسخه متفاوت قابل انتخاب بود، فقط جدیدترین و بالاترین نسخه آن را انتخاب کنید.
گزینه بعدی Tools (Preview Channel) هست که فعلا برای ما کاربردی ندارد.
موارد بعدی، API های منتشر شده از نسخه ۲٫۲ تا آخرین نسخه هستند که به عنوان مثال اندروید ۶ (مارشمالو) API 23 را شامل می شود. شما به عنوان برنامه نویس، با نسخه های API سروکار خواهید داشت نه نسخه هایی که هرکدام مرتبط با نام مخصوص به خود است.
در حال حاضر و به طور معمول، توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن های خود، از API 8 که مربوط به نسخه ۲٫۲ اندروید (Froyo) می شود استفاده می کنند، مگر مواقعی که اپلیکیشن مدنظر، امکاناتی را لازم دارد که در نسخه های ابتدایی اندروید در دسترس نیست.
پس برای دریافت و نصب API 8 ، طبق تصویر زیر، SDK Platform مربوطه و گزینه Install را انتخاب می کنیم (توجه داشته باشید چون در این لحظه قصد نصب فقط یک گزینه را داریم، گزینه نصب باید “Install 1 Package” برای شما نمایش داده شود.

نصب API 8

گزینه های Samples for SDK و Google APIs فعلا مورد نیاز ما نیست. با این حال اگر مایل به دریافت آنها بودید، میتوانید انتخابشان کنید و یا گزینه اصلی Android 2.2 (API 8) را انتخاب کنید تا تمامی زیرشاخه های آن انتخاب و دریافت شوند.
آخرین قسمت، پوشه Extras هست که شامل کتابخانه ها، درایور USB و سایر مواردی است که برای توسعه اندروید مورد نیاز است که ما فعلا به ضروریات اکتفا کرده و طبق تصویر زیر، ۴ گزینه را برای دریافت انتخاب می کنیم :

نصب کتابخانه ها

(به علت اینکه این موارد از قبل روی سیستم ما نصب شده، گزینه Install فعال نیست.)
Google USB Driver برای افرادی لازم است که قصد دارند اپلیکیشن های خود را در هنگام توسعه، علاوه بر تست و Run کردن در ماشین های مجازی نصب شده بر روی رایانه خود، آنرا روی تلفن همراه اندرویدی خود نیز مشاهده کنند. (در مباحث آینده توضیح داده خواهد شد).

توجه : برای جلوگیری از مواجه شدن با ارور در ابتدای باز شدن اندروید استودیو، گزینه Intel x86 Emulator Accelerator را نیز نصب نمایید.

هر زمان که نسخه جدیدی از گزینه های نصب شده توسط گوگل منتشر شود، با باز کردن SDK Manager و لود شدن دیتا از طرف گوگل، در جلوی گزینه های مربوطه ، گزینه Update فعال خواهد شد که می توانید نسبت به آپدیت آن اقدام کنید.

» حالت دوم : نصب آفلاین ابزار
در صورتی که امکان تغییر آی پی خود را ندارید و یا به هر علتی مایل به دریافت مستقیم بسته ها از گوگل نیستید، مراحل زیر را مطالعه نمایید:
برای راحتی کار شما، هر یک از ابزار مورد نیاز را به صورت جداگانه و در داخل یک فایل فشرده شده برای دانلود در وب سایت www.android-studio.ir قرار داده ایم.
در صورتی که مشمول تحریم گوگل باشید و یا دسترسی به اینترنت نداشته باشید، احتمالا SDK Manager به صورت زیر برای شما نمایش داده خواهد شد :

sdk manager

حالا میخواهیم بسته ها و ابزار موردنیاز (API ، کتابخانه ها و سایر موارد) که قبلا آنها را دانلود کرده ایم را به صورت آفلاین نصب کنیم.
ابتدا باید مسیر نصب SDK Manager را پیدا کنیم. اگر هنگام نصب SDK ، مسیر پیش فرض را عوض نکرده باشید، مسیر شما شبیه زیر خواهد بود :
C:\Users\Mehdi\AppData\Local\Android\android-sdk
اگر بعد از سومین “\” ، پوشه AppData در لیست وجود ندارد، از طریق آدرس بار آنرا به صورت دستی تایپ و سپس Enter بزنید تا وارد مسیر شود.

مسیر AppData

پس از طی مسیر ، با محتوای مشابه زیر روبرو می شوید :

محل نصب sdk tools

نکته : در صورتی که SDK Manager را در پوشه Program Files نصب کرده اید، به دلیل محدودیتی که سیستم عامل ویندوز در این پوشه اعمال می کند ممکن است در خارج کردن فایل ها از حالت فشرده به صورت مستقیم مشکل داشته باشید که لازم است ابتدا فایلهای فشرده را در جایی دیگر (به عنوان مثال روی دسکتاپ) از حالت فشرده خارج کرده و سپس فولدر نهایی را به مسیر مربوطه منتقل کنید. ضمنا فولدر را Cut و سپس Paste کنید و بعد از اتمام عملیات انتقال با چک کردن محل اولیه مطمئن شوید تمامی محتوای فولدر به مسیر اصلی منتقل شده

۱ : نصب Android SDK Platform-tools
فایل platform-tools_root_folder_23.rar را داخل مسیر اصلی یعنی android-sdk کپی کرده و سپس از حالت فشرده خارج کنید.پس از اتمام پروسه ، پوشه platform-tools ایجاد شده که محتویات مربوطه داخل آن قرار دارد.

پوشه platform-tools

سپس مطابق تصویر زیر، لیست را Reload می کنیم :

reload

مشاهده می کنیم که Android SDK Platform-tools به لیست اضافه شده که نشان می دهد این مرحله را با موفقیت انجام داده ایم. برای سایر موارد هم به همین صورت می توانید چک کنید.

platform tools

۲ : نصب Android SDK Build-tools
مانند مرحله قبل، فایل build-tools_root_folder_23.0.2.rar را در پوشه build-tools قرار داده و از حالت فشرده خارج کنید (اگر این مسیر وجود نداشت آن را بسازید)

۳ : نصب API 8
در پوشه android-sdk پوشه ای با عنوان platforms وجود دارد (اگر وجود نداشت بسازید). سپس فایل فشرده android-8.zip را داخل آن قرار داده و از حالت فشرده خارج کنید.

۴ : نصب Android Support Library
در مسیر android-sdk/extras/android ، فایل فشرده support_23_extras_android_folder.rar را کپی و از حالت فشرده خارج کنید (اگر پوشه android وجود نداشت آنرا بسازید و سپس فایل را داخل آن کپی کنید).

۵ : نصب Android Support Repository
در مسیر android-sdk/extras/android ، فایل m2repository_25_extras_android_folder.rar را کپی و از حالت فشرده خارج کنید.

۶ : نصب Google Repository
در مسیر android-sdk/extras/google ، فایل m2repository_23_extras_google_folder.rar را کپی و از حالت فشرده خارج کنید (اگر پوشه google وجود نداشت آنرا بسازید و سپس فایل را داخل آن کپی کنید).

۷ : نصب USB Driver
در مسیر android-sdk/extras/google ، فایل usb_driver.zip را کپی و از حالت فشرده خارج کنید

۸ : نصب Intel x86 Emulator Accelerator
در مسیر android-sdk/extras/intel ، فایل Hardware_Accelerated_Execution_Manager.rar را کپی و از حالت فشرده خارج کنید

در نهایت باید چیزی شبیه به تصویر صفحه بعد داشته باشید (Reload فراموش نشود) :

sdk manager

مرحله نصب SDK Tools و متعلقات آن به پایان رسید و میتوانیم آنرا ببندیم. از این به بعد نیاز به باز کردن SDK Manager نخواهید داشت (مگر برای بروزرسانی بسته ها و یا سایر موارد خاص)

– مرحله دوم : نصب Android Studio
فایل android-studio-ide-141.2343393-windows.exe که در حال حاضر آخرین نسخه ارائه شده توسط گوگل می باشد را اجرا می کنیم

دانلود اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

در مرحله دوم بدون تغییر گزینه Next را انتخاب می کنیم.

Android Virtual Device ، ماشین شبیه ساز اندروید در محیط سیستم عامل شماست که می توانید اپلیکیشن های خود را در آن اجرا و تست کنید.البته این شبیه ساز پیش فرض اندروید استودیو به دلیل سنگین بودنش زیاد مورد استقبال توسعه دهندگان اندروید قرار نگرفته و اکثر از شبیه ساز Genymotion استفاده می کنند که در مباحث بعدی به آن خواهیم پرداخت. با این حال اجازه میدهیم این شبیه ساز نیز نصب شود. متن توافقنامه گوگل را پذیرفته و با انتخاب گزینه I Agree به مرحله بعد میرویم. در این مرحله میتوانید مسیر نصب اندروید استودیو را تغییر دهید که پیشنهاد می شود دست نخورده باقی بماند.
مرحله بعد مربوط به تعیین محدودیت RAM درنظرگرفته شده برای اجرای شبیه ساز اندروید پیش فرض می باشد که آنرا روی ۱ گیگابایت تنظیم می کنیم.

محدودیت RAM شبیه ساز اندروید

در مرحله بعد با انتخاب گزینه Install ، نصب اندروید استودیو را آغاز می کنیم.
پس از اتمام روند نصب، با انتخاب گزینه Finish ، برنامه را اجرا می کنیم.پس از سپری شدن حدود یک دقیقه و لود شدن اندروید استودیو، صفحه مربوط به تعیین مسیر نصب SDK ظاهر می شود.

تعیین مسیر نصب sdk

اگر مثل من SDK را در پوشه AppData نصب کرده باشید باید مسیر کامل محل پوشه android-sdk را از آدرس بار ویندوز کپی کرده و یا مطابق تصویر زیر تا مسیر AppData را تایپ کنید تا مابقی پوشه ها در زیر آن نمایش داده شوند و بتوانید ادامه مسیر را انتخاب کنید.

تعیین مسیر نصب sdk

تعیین مسیر نصب sdk

در پایان و با انتخاب گزینه Finish ، محیط زیر نمایش داده می شود :

اندروید استودیو

گزینه اول برای ساخت پروژه جدید ، گزینه دوم باز کردن پروژه از قبل ایجاد شده، گزینه چهارم برای ایمپورت کردن پروژه هایی که قبلا در محیط هایی غیر از اندروید استودیو مانند ایکلیپس ساخته و توسعه داده شده، گزینه پنجم برای باز کردن کدهای نمونه و گزینه بعد تنظیمات اندروید استودیو می باشد.

 

تاریخ بروزرسانی فایلها : ۱۳۹۵/۱۰/۷

تذکر : اگر آموزش را از طریق نسخه PDF دنبال می کنید، توضیحات مربوط به جایگذاری فایلها را از توضیحات بالا مطالعه فرمایید.

» دانلود Java SE Development Kit 8.0.66 با حجم ۱۸۸ مگابایت (نسخه ۳۲ بیتی)

» دانلود Java SE Development Kit 8.0.66 با حجم ۱۹۴ مگابایت (نسخه ۶۴ بیتی)

» دانلود installer_r24.4.1-windows.exe با حجم ۱۵۱ مگابایت

» دانلود tools_r25.2.4-windows.zip با حجم ۳۰۰ مگابایت (پوشه tools حذف و پوشه tools موجود در این بسته جایگزین گردد)

» دانلود android-studio-ide-145.3537739-windows.exe (نسخه ۲٫۲٫۳) با حجم ۴۲۷ مگابایت

» دانلود android-8.zip با حجم ۷۴ مگابایت (API 8)

» دانلود android-2.3.1_r02.zip با حجم ۷۵ مگابایت (API 9)

» دانلود android-10.rar با حجم ۷۸ مگابایت (API 10)

» دانلود android-14.zip با حجم ۴۶ مگابایت (API 14)

» دانلود android-19.rar با حجم ۶۰ مگابایت (API 19)

» دانلود android-22.rar با حجم ۶۲ مگابایت (API 22)

» دانلود platform-23_r03.zip با حجم ۷۰ مگابایت (API 23)

» دانلود platform-24_r02.zip با حجم ۷۹ مگابایت (API 24)

» دانلود platform-25_r03.zip با حجم ۸۳ مگابایت (API 25)

» دانلود build-tools_root_folder_r25.0.2-windows.zip با حجم ۴۹ مگابایت

» دانلود m2repository_r41_extras_google_folder.zip با حجم ۱۴۹ مگابایت

» دانلود m2repository_41_extras_android_folder.zip با حجم ۳۰۶ مگابایت

» دانلود platform-tools_root_folder_r25.0.3-windows.zip با حجم ۳ مگابایت

» دانلود support_23.2.1_extras_android_folder.zip با حجم ۱۰ مگابایت

» دانلود usb_driver.zip با حجم ۹ مگابایت

» دانلود Hardware_Accelerated_Execution_Manager_6.0.5.zip با حجم ۲٫۵ مگابایت

دانلود این مقاله با فرمت PDF

۲ فایل PDF با حجم ۲/۵ مگابایت

سوالاتی که مشمول موارد زیر باشد تایید و پاسخ داده نخواهد شد :
۱ : جزء موارد پاسخ داده شده در مطلب "مشکلات و پرسش های رایج" باشد
۲ : سوال قبلا توسط افراد در دیدگاهها مطرح و پاسخ داده شده باشد
۳ : سوال خارج از مبحث آموزشی موجود در این صفحه باشد
 • جمال زارعی گفت:

  با سلام بنده سارا حمیدی قصد طراحی کتاب اندروید رو دارم و تازه کار هستم با همه ترفندها نتونستم گریدل خودم رو سینک کنم و میخواستم از دوستان برنامه نویس کسی هست که توی این دور روز آخر هفته یک ربع وقتشو در اختیار بنده بذاره تا مشکل گریدلم رو حل کنم ممنون میشم. ارور گریدل من این هستش :

  ۰۷:۵۲:۲۸ AM Gradle sync failed: Gradle distribution ‘C:\Users\shina\.gradle\wrapper\dists\gradle-2.14.1-all\8bnwg5hd3w55iofp58khbp6yv’ contains too many directories. Expected to find exactly 1 directory.
  Consult IDE log for more details (Help | Show Log)

  Error:Unable to start the daemon process.
  This problem might be caused by incorrect configuration of the daemon.
  For example, an unrecognized jvm option is used.
  Please refer to the user guide chapter on the daemon at https://docs.gradle.org/2.14.1/userguide/gradle_daemon.html
  Please read the following process output to find out more:
  ———————–
  Error occurred during initialization of VM
  Could not reserve enough space for 1572864KB object heap

 • سلام 🙂
  ممنون که انقدر خوب توضیح داده اید….
  دلیل ارور زیر میدونید چی هست؟
  waiting for target device to come online android studio

  1. Admin گفت:

   چه موقع این ارور دریافت میشه.اسکرین شات بدید

 • مهدی مقدم گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر بابت سایت خوبتان
  من تمامی مراحل رو به دقت اجرا کردم و برنامه android studio را باز کردم هنگام اجرا ارور زیر رو میده. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  failed to find build tools version 19.1.0
  install build tools 19.1.0 and sync project
  وقتی روی اینستال کلیک میکنم پیغام زیر رو میدهد.
  all package are not available for download
  the following package are not available
  package id build-tools;19.1.0
  برنامه گذز از تحریم هم باز کردم ج نداد.
  build tools رو دوباره پاک کردم و ریختم ولی باز پیغام میده

  1. Admin گفت:

   نسخه جدید رو از انتهای همین مطلب دریافت و نصب بفرمایید

   1. مهدی گفت:

    ممنون از پیگیرتون.
    من همه فایل هارو از همین سایت دانلود کردم
    با این حال دوباره اندروید استودیو رو دانلود و نصب کردم
    آنتی ویروس هم غیر فعال و ف*ل تر شکن هم روشن کردم
    با این حال به محض اجرا کردن همون پیغام قبل رو میده
    خواهشن راهنمایی بفرمایید

    1. Admin گفت:

     راه دیگه ای به ذهنم نمیرسه

   2. مهدی گفت:

    درست شد
    build tools رو توی root ریخته بودم به پوشه build_tools انتقال دادم درست شد

 • مهدی گفت:

  سلام من اندروید استودیو رو نصب کردنی haxm نماید ۰ کار کنم من لپ تابم این ویژگی رو نداره

  1. Admin گفت:

   میتونید از جنی موشن استفاده کنید

 • شاهین عاطفی گفت:

  سلام من میخواهم که اندروید استودیو را دانلود کنم و سیستم عامل من هم ۳۲ بیتی است که میخواهم آنرا دانلود کنم نسخه ۳۲ بیتی وجود دارد اما در داخل قوس به این شکل نوشته است:
  no android sdk, no installer
  آیا این هم مثل همین آموزش نصب میشود یا فرق دارد؟

  1. Admin گفت:

   اندروید استودیو روی ویندوز ۳۲ بیتی هم نصب میشه و نیازی نیست پکیج zip رو استفاده کنید

   1. شاهین عاطفی گفت:

    اندروید استودیو که در آخر همین صفحه شما است به روی کدام سیستم عامل نصب میشود ۳۲ یا ۶۴ بیتی؟؟؟

    1. Admin گفت:

     عرض کردم خدمتتون “اندروید استودیو روی ویندوز ۳۲ بیتی هم نصب میشه و نیازی نیست پکیج zip رو استفاده کنید” یعنی هردو ساپورت میشه

 • farogh kurd گفت:

  با عرض سلام به شماو سایت خوبتون
  من برنامه جاوا و بعد اندروید ستودیو رو نصب میکنم ولی بعد از باز کردن اندروید ستودیو خطا میده خیلی کلافه شدم راهنمایی کنید ممنون میشم
  تمام مراحلو درست رفتم

  1. Admin گفت:

   بدون دونستن ارور چطوری راهنمایی کنیم؟ ضمن اینکه با سرچ ارور داخل وب به احتمال زیاد به جواب میرسید

   1. farogh kurd گفت:

    با عرض سلام دوباره استاد
    مشکلو پیدا کردم فک کنم
    میگه که نسخه ات باهم همخوانی ندارند
    می خوام نسخه جدید هر دوشونو دانلود کنم ولی نمیدونم از کجا
    اون سایتیو که داده بودید نمیتونم واردش بشم
    میتونید بهم سایت دیگه معرفی کنید که جدیدترین نسخه رو داشته باشه و زحمت نداشته باشه
    خیلی ازتون ممنون استاد گل

    1. Admin گفت:

     چرا مبهم سوال میپرسید؟ نسخه جدید کدوم دو مورد؟ کدوم لینک؟ سوالات بعدیتون مبهم باشه تایید نمیشه

 • نوید گفت:

  سلام برا من بعد از نصب یه فایل به نام cmake .exe میخاد
  که در پوشه اس دی کی نیست

  1. Admin گفت:

   متن ارور رو داخل وب سرچ کنید به جواب میرسید. اگه نرسیدید ارور رو اینجا بزارید

 • تیبا بلاگ گفت:

  ممنون خیلی کامل و جامع بود

 • دادزایی گفت:

  سلام.منم مشکل پریسا خانم رو دارم.توی اون لینک رفتم ولی چیزی متوجه نشدم.اگه منظورتون عوض کردن محل نصب jdk هسته که مال من عوض نمیشه…

  Error:CreateProcess error=216, This version of %1 is not compatible with the version of Windows you’re running. Check your computer’s system information to see whether you need a x86 (32-bit) or x64 (64-bit) version of the program, and then contact the software publisher

  1. Admin گفت:

   پاسخ ها رو کامل مطالعه بکنید
   do not use the embedded JDK: Go to File -> Project Structure dialog, uncheck “Use embedded JDK” and select the 32-bit JRE you’ve installed separately in your system

 • سجاد پروانه گفت:

  سلام . در مراحل نصب افلاین دو تا فایل هست با اسم های m2repositiry23 و ۲۵ . اما تو لینهای بالا ۳۵ و ۳۸ هست . کدوم رو جای کدوم بزاریم >؟؟؟ مرسی

  1. Admin گفت:

   عدد بیانگر ورژن هست که به مرور زمان ورژن جدید جایگزین میشه. نام فایل رو مبنای تشخیص قرار بدید

 • محمد رضا گفت:

  سلام استاد من c#بلدم و می خواستم ببینم باxamarin کار کنم بهتر نیس ؟اگه بخوام با اندروید استدیو کار کنم باید جاوا راهم یاد بگیرم .

  1. Admin گفت:

   سلام. بستگی به خودتون داره. بنده هم با زامارین کار نکردم و حق این که مقایسه بکنمو ندارم. اما در خصوص جاوا با توجه به اینکه با برنامه نویسی آشنایی دارید، یاد گرفتن جاوا براتون راحته

 • MASIH گفت:

  سلام . واقعا دستتون درد نکنه . با اشتراک گذاشتن این اطلاعات به من که واقعا کمک بزرگی کردین. امیدوارم همیشه موفق ، پیروز و سربلند باشین .بازم ممنونم

 • با سلام و خسته نباشد ممنون از سایت خوب تون.
  ببخشید سوالی ه داشتم این هست که من میخوام برنامه نویسی اندروید و وب سایت رو یاد بگیرم و نرم افزاری مثل دیوار و شیپور یا مثل مارکتهای اندروید (پلازا ایران اپس و…) و این چیزها که برنامه و وب سایت همزمان (نرم افزار مبتنی بر وب) هستن رو توسعه بدم.
  حالا میخوام ببینم باید چه چیزهایی رو یاد بگیرم و برای یاد گرفتن جاوا اول باید اپلیکس رو یاد بگیرم حتما یا از اول می تونم اندرود استودید رو یاد بگیرم.
  در ضمن برای این گارها چه زبانهای دیگه ای هم باید یاد بگیرم.

  1. Admin گفت:

   سلام
   برای اندروید اول جاوا (آموزش موجود رو سایت ما تو محیط ایکلیپس هست و محیط مناسبیه). بعد مباحث خود اندروید که موجود هست بازم و داره تکمیل میشه
   وب هم اول Html و CSS و بعد سایر موارد مورد نیاز که بسته به نیازها متفاوت هست

 • فرناز گفت:

  سلام لینکهای دانلود ارور دارند

  1. Admin گفت:

   اگه ارور گرفتید موقتی بوده. در حال حاضر مشکلی نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه آموزش های اندروید استودیو را مطالعه کنم؟

مشکلات و پرسش های رایج

معرفی
با انتشار نسخه ۱ اندروید استودیو، گوگل، توسعه دهندگان را به مهاجرت از ایکلیپس به این محیط برنامه نویسی تشویق می کند.
با توجه به اینکه اکثر آموزشهای موجود (به خصوص آموزشهای فارسی) بر پایه محیط Eclipse هستند، تصمیم گرفتیم آموزشهای ویژه برنامه نویسی در محیط Android Studio را به زبان فارسی منتشر نماییم.
آموزشهای پایه در حال تکمیل بوده و در کنار آموزش پایه، مباحث تکمیلی به صورت رایگان منتشر خواهد شد.