فصل چهارم : نصب و راه اندازی شبیه ساز Genymotion (بروز شد)

به نام خدا

یک برنامه نویس اندروید در حین توسعه ، به مراتب متعددی نیاز به اجرای اپلیکیشن خود دارد که هربار گرفتن خروجی .apk ، انتقال و نصب آن بر روی یک دیوایس حقیقی، زمان زیادی را از توسعه دهنده می گیرد. ضمن اینکه توسعه دهنده باید اپلیکیشن خود را بر روی نسخه های مختلف اندروید تست کند تا مطمئن شود همه مشکلات و نواقص را برطرف کرده است. در حالت عادی باید برای هر نسخه از اندروید یک دیوایس حقیقی تهیه کنیم که بسیار هزینه بر خواهد بود. در مقابل ماشین های “شبیه ساز اندروید” کار ما را بسیار آسان کرده اند. این ماشین ها بر روی رایانه شما نصب شده و محیط اندروید را شبیه سازی می کنند و شما به راحتی می توانید اپلیکیشن خود را روی آنها اجرا و قسمت های مختلف آن را بررسی نمایید. توجه داشته باشید شبیه ساز پیش فرض اندروید استودیو سرعت پایینی دارد و گزینه مناسبی برای توسعه دهندگان نیست.
شبیه سازهای متعددی وجود دارند که در این آموزش ما به معرفی شبیه سازی می پردازیم که در حال حاضر اکثر توسعه دهندگان اندروید از آن استفاده می کنند.
Genymotion یک شبیه ساز اندروید بوده که به توسعه دهندگان امکان می دهد اپلیکیشن خود را بر روی نسخه های مختلف اندروید تست و عیب یابی نمایند. این شبیه ساز در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه می شود که نسخه رایگان به راحتی نیاز ما را برطرف می سازد. برای نصب Genymotion ابتدا باید نرم افزار مجازی ساز Oracle VM VirtualBox را بر روی سیستم عامل خود نصب کنید.
Oracle VM VirtualBox این امکان را به شما میدهد تا بر روی سیستم عامل فعلی خود، یک یا چند سیستم عامل دیگر نصب کنید (از جمله ویندوز ، لینوکس و …) که در اینجا Genymotion برای اجرای سیستم عامل اندروید، از این مجازی ساز استفاده می کند. مجازی ساز Oracle VM VirtualBox رایگان است و می توانید آنرا از وب سایت سازنده آن و یا وب سایتهای دانلود فارسی زبان و یا در انتهای همین مطلب دریافت نمایید.

Oracle VM VirtualBox

مطابق تصویر بالا ما نسخه ۵٫۱٫۱۲ این مجازی ساز که در زمان نگارش این آموزش آخرین نسخه منتشر شده هست را از وب سایت سازنده آن برای سیستم عامل ویندوز دریافت کرده سپس اقدام به نصب آن می نماییم.
حال نوبت به نصب شبیه ساز Genymotion می رسد. وارد وب سایت http://www.genymotion.com شده و از منوی بالا به صفحه ساخت حساب کاربری می رویم (گزینه Sign In)

Download Genymotion

در صفحه بعد نیاز به وارد شدن به حساب کاربری خود دارید که توسط گزینه Create an account می توانید به صورت رایگان یک حساب ایجاد نمایید که پس از ورود به حساب، گزینه Download به منوی بالای سایت اضافه می شود. فایل نصبی Genymotion نیز برای راحت تر شدن کار شما در مطلب مربوط به جنی موشن بر روی وب سایت ما قرار گرفته است.
این شبیه ساز برای سیستم عامل های ویندوز ، مکینتاش و لینوکس منتشر شده که ما فقط نسخه ویندوزی آن را در وب سایت برای دانلود قرار داده ایم. در صورت نیاز به دانلود سایر نسخه ها به وب سایت سازنده مراجعه کنید.
دقت کنید هنگام دانلود از وب سایت سازنده، گزینه Without VirtualBox را دریافت کنید زیرا ما قبلا ماشین مجازی VM VirtualBox را دانلود کرده و نیاز به دریافت و نصب مجدد آن نداریم (به این علت ماشین مجازی VirtualBox را جداگانه دانلود کردیم تا هربار برای دانلود نسخه جدید جنی موشن نیاز به دانلود مجدد ماشین مجازی درون پکیج جنی موشن نداشته باشیم. هرچند بهتر است در کنار جنی موشن، ماشین مجازی را هم بروز کنیم).

Download Genymotion

(توجه داشته باشید طبق تصویر بالا، این شبیه ساز تنها بر روی سیستم عامل ویندوز ۷ و به بالا امکان نصب دارد.)
در حالی که VirtualBox در حال اجراست، اقدام به نصب شبیه ساز Genymotion می کنیم. در مرحله آخر و پس از اتمام عملیات نصب ، با انتخاب گزینه Accept روی پنجره نمایش داده شده، می پذیریم که نسخه رایگان را برای مقاصد شخصی استفاده می کنیم و وارد محیط اصلی شبیه ساز می شویم. بلافاصله با پیغام زیر مواجه می شویم که از ما می خواهد دیوایس (های) مدنظر خود را انتخاب و دریافت کنیم :

Add android devices to genymotion

در مرحله بعد از شما می خواهد ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا به لیست دیوایس ها دسترسی داشته باشید. توسط گزینه Sign in وارد حساب کاربری خود در Genymotion.com شوید.

Genymotion Signin

پس از وارد کردن مشخصات حساب کاربری و ورود موفقیت آمیز ، لیست تمامی دیوایس ها نمایش داده می شود که بر حسب نیاز خود می توانید دیوایس(های) مختلف را دریافت و نصب کنید. به دلیل حجم بالای هر دیوایس، توصیه می شود فقط نسخه هایی را دریافت کنید که نیاز دارید. هرگاه به نسخه دیگری نیاز داشتید، مجدد از طریق همین لیست آن را انتخاب و دریافت کنید. با کلیک روی “جهت رو به پایین” کنار هر گزینه، تمامی مشخصات دیوایس نمایش داده می شود. به عنوان مثال در تصویر زیر مشخصات Samsung Galaxy S4 با اندروید نسخه ۴٫۴٫۴ نمایش داده می شود :

Galaxy S4 virtual device

همین دیوایس و سپس گزینه Next را انتخاب می کنیم تا دانلود آغاز شود. حجم هر دیوایس حدود ۳۰۰ مگابایت می باشد. در صورتی که در مرحله دانلود، ارور HTTP دریافت کردید، می بایست از نرم افزار تغییر آی پی استفاده کنید (به دلیل تحریم). ضمن اینکه سعی می کنیم برخی از نسخه های پرکاربرد را برای دانلود مستقیم بر روی وب سایت قرار دهیم.

Download android devices on genymotion

پس از اتمام دانلود دیتای مربوطه، دیوایس نصب شده و در انتها پیغام زیر نمایش داده می شود که به معنی نصب موفقیت آمیز دیوایس می باشد :

Download android devices on genymotion

حال می بینیم که در لیست Your Virtual Devices ، دیوایس نمایش داده می شود :

Installed devices on genymotion

هرگاه قصد اضافه کردن دیوایس جدید داشتید، توسط گزینه Add مجدد لیست دیوایس ها نمایش داده می شود.
نکته : دیوایس های با API مشترک، فقط یک بار نیاز به دانلود دارند. به عنوان مثال Samsung Galaxy S4 که API 19 هست را انتخاب و دانلود کرده ایم. برای سایر دیوایس های API 19 مانند Nexus 7 دیتای جدیدی دانلود نمی شود و هنگام ساخت دیوایس جدید، در مرحله آخر به جای دانلود دیتا فقط صحت ایمیج فایل API مربوطه چک شده و دیوایس بلافاصله ایجاد می گردد.
یکی از قابلیت های نسخه غیر رایگان این شبیه ساز این است که فایل دانلود شده هر دیوایس (به عبارتی هر API) را می توان کپی و در جایی دیگر نگهداری کرد که از جمله مزیت های آن، در صورت نصب شبیه ساز روی سیستم عامل دیگر یا هر زمانی که نیاز به نصب مجدد API یی باشد که قبلا دانلود کرده ایم، نیاز به دانلود مجدد نبوده و از همان فایل برای نصب دوباره دیوایس ها می توان استفاده کرد. ولی انجام این کار در نسخه رایگان هم امکان پذیر است. تنها تفاوت در این است که در محیط نرم افزار این قابلیت در دسترس نیست و باید به صورت دستی و در مسیر زیر، فایل(ها) را برداشته و یا اضافه کرد. هر API به صورت یک فایل و با پسوند .ova در مسیر زیر اضافه می شود :
C:\Users\[Your Username]\AppData\Local\Genymobile\Genymotion\ova
به عنوان مثال دیوایس Galaxy S4 که قبلا دریافت کرده بودیم به صورت زیر قابل مشاهده است :

Installed devices on genymotion

اینکه هر فایل مربوط به کدام نسخه از API هست را از نام فایل تشخیص می دهیم. در تصویر بالا عدد ۴٫۴٫۴ در نام فایل مشاهده می شود که معرف ورژن ۴٫۴٫۴ اندروید یعنی API 19 می باشد. همانطور که قبلا توضیح داده شد، این فایل برای تمامی دیوایس های API 19 مشترک است. می توان این فایل را در جایی دیگر نگه داری کرد و هر زمان نیاز شد مجدد در همین مسیر قرار داد. برای اضافه کردن دیوایس(های) مرتبط با فایلی که در پوشه ova قرار داده ایم نیز مانند گذشته با انتخاب گزینه Add و انتخاب دیوایس مربوط به API، بدون نیاز به دانلود دیتای جدید، دیوایس ساخته می شود. یعنی ما با اضافه کردن فایل ova نسخه ۴٫۴٫۴ اندروید، بدون نیاز به دانلود دیتای جدید، امکان ساخت کلیه دیوایس های مربوط به این نسخه از اندروید را داریم (و به طور مشابه برای سایر ورژن ها).
اگر مایلید فایلها را به صورت لینک مستقیم و خارج از محیط نرم افزار جنی موشن دانلود کنید، غیر از دانلود از وب سایتهایی مانند وب سایت ما، راه دومی هم هست. هر فایل یک لینک مشابه لینک زیر دارد:
http://dl.genymotion.com/dists/4.4.4/ova/genymotion_vbox86p_4.4.4_160825_200758.ova
قسمتهایی که با رنگ قرمز مشخص شده برای هر API متغییر هستند. فرض کنیم قصد دانلود فایل مربوط به API 22 را داریم (یعنی اندروید ۵٫۱٫۰). از لیست دیوایس های ۵٫۱٫۰ به دلخواه یک مورد را انتخاب و تا مرحله آغاز دانلود پیش می رویم.

دیوایس ها

با آغاز دانلود، فایل جدیدی در پوشه ova اضافه می شود. دانلود را متوقف می کنیم و به پوشه ova می رویم :

دیوایس ها

یک فایل جدید مربوط به API 5.1.0 (عدد صفر در نام فایل حذف شده است) و با حجمی کم اضافه شده. حالا کافیست نام فایل و نسخه اندروید را در لینک قبل جایگزین کنیم. نتیجه به اینصورت خواهد بود :
http://dl.genymotion.com/dists/5.1.0/ova/genymotion_vbox86p_5.1_160825_071239.ova
فایل به راحتی قابل دانلود است :
دیوایس ها

اگر در دانلود فایل ارور دریافت نمودید می بایست آی پی خود را به ای پی غیر از ایران تغییر دهید. (در زمان تهیه نسخه جدید این مبحث آموزشی در هیچ کدام از مراحل نیاز به تغییر آی پی نداشتیم).
پس از دانلود فایل، آنرا جایگزین فایل ناقص درون پوشه ova می کنیم. حالا می توانیم هرکدام از دیوایس های این API را به صورت آفلاین نصب کنیم.

مرحله نهایی، اضافه کردن Genymotion به اندروید استودیو می باشد. اندروید استودیو را باز کرده و به مسیر زیر بروید :
Files > Settings > Plugins
سپس در کادر جستجو ، عبارت genymotion را تایپ کنید.

Install genymotion plugin on androidstudio

در این مرحله با اخطار Nothing to show روبرو می شوید. با کلیک بر روی لینک Browse ، این شبیه ساز در مخزن گوگل جستجو و شناسایی می شود :

Install genymotion plugin on androidstudio

با انتخاب گزینه Install Plugin ، پلاگین genymotion دانلود و نصب می شود (حجم آن بسیار کم و حدود ۶۰ کیلوبایت می باشد). پس از نصب، گزینه Restart Android Studio ظاهر می شود که باید یک بار اندروید استودیو را بسته و مجدد اجرا کنیم تا آیکون Genymotion اضافه شود :

Genymotion icon

حال نوبت به دادن مسیر نصب Genymotion به اندروید استودیوست. روی آیکون Genymotion کلیک کرده و در کادر نمایش داده شده مسیر را وارد می کنیم. مسیر پیش فرض به این صورت می باشد :
C:\Program Files\Genymobile\Genymotion
با انتخاب گزنیه Ok کار به اتمام می رسد و با کلیک مجدد بر روی آیکون شبیه ساز ، لیست دیوایس هایی که قبلا روی شبیه ساز نصب کرده ایم نمایش داده می شود.

Android devices list

دیوایس موردنظر را انتخاب کرده و گزینه Start که فعال شده را انتخاب میکنیم و اجازه می دهیم تا محیط اندروید نمایش داده شود (بسته به سخت افزار ممکن است چند ثانیه تا یک دقیقه و حتی بیشتر این فرایند زمان ببرد). پس از آنکه سیستم عامل اندروید به طور کامل لود شد، صفحه ای مشابه تصویر زیر مشاهده می کنید:

Genymotion Android device

مزیت این شبیه ساز در این است که اکثر ماژول های مورد نیاز برنامه نویسان در آن تعبیه شده. از جمله درصد باتری، وای فای، جی پی اس، دوربین و … .حال می خواهیم اپلیکیشن پیش فرض و ساده که هنگام ساخت پروژه توسط اندروید استودیو ساخته شده (Hello World) را توسط شبیه ساز اجرا کنیم.در عین حالی که شبیه ساز در حال اجراست، پنجره مربوط به لیست دیوایس ها را می بندیم تا بتوانیم با محیط اندروید استودیو کار کنیم. اکنون باید پروژه خود را Run کنیم. این عمل توسط گزینه Run انجام می شود:

Run icon

صبر می کنیم تا عملیات Build انجام شود. سپس لیست دیوایس هایی که می توان اپ را روی آن اجرا کرد نمایش داده می شود. در صورتی که قبلا شبیه ساز را به درستی اجرا کرده باشید، در اینجا باید وضعیت آن را به صورت Online نمایش بدهد.

Online devices

دیوایس را انتخاب می کنیم (دابل کلیک روی دیوایس و یا انتخاب گزینه Ok) مجدد به پنجره شبیه ساز رجوع می کنیم. می بینیم پس از چند لحظه اپلیکیشن ما بر روی شبیه ساز اجرا شده و می توانیم با محیط آن کار کنیم :

Run application on genymotion
به این صورت هر لحظه می توانید پروژه خود را بدون نیاز به گرفتن خروجی .apk بر روی شبیه ساز اجرا کنید. البته این امکان که فایل .apk پروژه خود یا هر اپلیکیشن اندرویدی دیگر را روی شبیه ساز نصب و اجرا کنید نیز وجود دارد. فقط کافیست فایل را بکشید و روی محیط اندروید رها کنید (Drag & Drop). این ویژگی کاملا از اندروید استودیو مجزاست و نیازی به باز بودن اندروید استودیو ندارد. به عنوان مثال می توانید اپلیکیشن اینستاگرام را به این صورت بر روی شبیه ساز نصب و از آن استفاده کنید.
پروژه اندرویدی را علاوه بر شبیه ساز، بر روی دیوایس واقعی خود (تبلت یا موبایل) هم می توان اجرا کرد که در جلسات آینده توضیح داده خواهد شد.

تاریخ بروزرسانی فایل ها : ۹۵/۱۰/۶

» دانلود Oracle VM VirtualBox 5.1.12 با حجم ۱۲۰ مگابایت

» دانلود شبیه ساز Genymotion 2.8.1 با حجم ۴۷ مگابایت

توجه : دیوایس ها بر روی تمامی نسخه های جنی موشن قابل استفاده هستند

» دانلود دیوایس Android 2.3.7 (API 10) با حجم ۲۴۶ مگابایت

» دانلود دیوایس Android 4.4.4 (API 19) با حجم ۲۱۱ مگابایت

» دانلود دیوایس Android 5.1.0 (API 22) با حجم ۲۵۰ مگابایت

» دانلود دیوایس Android 6.0.0 (API 23) با حجم ۲۸۶ مگابایت

» دانلود دیوایس Android 7.0.0 (API 24) با حجم ۳۲۶ مگابایت

دانلود فایل آموزشی با فرمت PDF
تعداد صفحات : ۱۸
حجم : ۱ مگابایت
قیمت : رایگان

رایگان – دانلود فایل آموزشی

سوالاتی که مشمول موارد زیر باشد تایید و پاسخ داده نخواهد شد :
۱ : جزء موارد پاسخ داده شده در مطلب "مشکلات و پرسش های رایج" باشد
۲ : سوال قبلا توسط افراد در دیدگاهها مطرح و پاسخ داده شده باشد
۳ : سوال خارج از مبحث آموزشی موجود در این صفحه باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چگونه آموزش های اندروید استودیو را مطالعه کنم؟

مشکلات و پرسش های رایج

معرفی
با انتشار نسخه ۱ اندروید استودیو، گوگل، توسعه دهندگان را به مهاجرت از ایکلیپس به این محیط برنامه نویسی تشویق می کند.
با توجه به اینکه اکثر آموزشهای موجود (به خصوص آموزشهای فارسی) بر پایه محیط Eclipse هستند، تصمیم گرفتیم آموزشهای ویژه برنامه نویسی در محیط Android Studio را به زبان فارسی منتشر نماییم.
آموزشهای پایه در حال تکمیل بوده و در کنار آموزش پایه، مباحث تکمیلی به صورت رایگان منتشر خواهد شد.