بروزرسانی‌های محتوای آموزشی

با توجه به تغییرات مستمر محیط برنامه نویسی در اندروید استودیو، بروزرسانی فوری و کامل محتواهای آموزشی موجود در وب سایت و همچنین فایل‌های PDF امری زمان‌بر و تقریبا محال است. لذا در این صفحه، اصلاحیه و تغییراتی که به مرور زمان و با انتشار نسخه‌های جدید اندروید استودیو اعمال می‌شود، لیست خواهد شد تا به این ترتیب، تفاوت‌های موجود در مطالب و آخرین نسخه محیط توسعه موجب سردرگمی کاربران محترم نگردد.

تاریخ بروزرسانی صفحه : ۱۴۰۱/۱۱/۲۸

مبحث مربوطه: عمومی

در نسخه‌های جدید اندروید استودیو، مخازن دریافت کتابخانه‌ها در فایل settings.gradle قرار گرفته. در نسخه‌های قبل، مخازن در build.gradle تعریف شده بود.

تبدیل setOnClickListener به lambda
لیست مخازن دریافت کتابخانه‌ها در نسخه جدید اندروید استودیو
مبحث مربوطه: عمومی

در نسخه‌های اخیر اندروید استودیو، هنگام اضافه کردن متد setOnClickListener پیشنهادی مبنی بر جایگزینی View.OnClickListener با lambda داده می‌شود که با زدن alt+Enter یا کلیک روی آیکون لامپ، جایگزینی انجام می‌شود. تفاوت در کوتاه شدن کدهاست.

تبدیل setOnClickListener به lambda
تبدیل setOnClickListener به lambda

پس از تبدیل، کد رویداد دکمه به اینصورت تبدیل می‌شود:

sendBtn.setOnClickListener(view -> {

});
مبحث مربوطه: عمومی

در نسخه جدید اندروید استودیو، گزینه‌های اضافی در هنگام ساخت کلاس جدید حذف شده و در این مرحله صرفا نام کلاس را می‌توان وارد کرد:

ساخت کلاس جدید در اندروید استودیو
ساخت کلاس جدید در اندروید استودیو

البته در مواردی مثل کلاس Service، در گزینه‌های انتهای لیست مانند گذشته می‌توان کلاس مدنظر را به صورت خودکار ایجاد کرد:

ساخت Service در اندروید استودیو
ساخت Service در اندروید استودیو
مبحث مربوطه: عمومی

در نسخه جدید اندروید استودیو، فایل styles.xml موجود در پوشه res به themes.xml تغییر نام داده شده است. البته themes شامل دو فایل می‌شود که در مقابل مورد دوم واژه night نوشته شده و چنانچه قصد طراحی حالت شب (تم تیره) برای اپلیکیشن داشته باشید می‌توانید از این فایل استفاده کنید.

جایگزین شده themes.xml با styles.xml در نسخه جدید اندروید استودیو

مبحث مربوطه: عمومی (خصوصا نصب شبیه ساز Genymotion)

در نسخه ۴٫۱ اندروید استودیو در قسمت مربوط به اضافه کردن Plugin، دو تب با عنوان Installed و Marketplace اضافه شده که برای نصب پلاگین جدید مانند شبیه ساز اندرویدی جنی موشن باید تب Marketplace انتخاب شود تا بتوان نام پلاگین مدنظر را در مخزن آنلاین اندروید استودیو جستجو و نسبت به نصب آن اقدام کرد. طبیعتا موارد نصب شده در تب Installed نمایش داده خواهند شد. چنانچه پلاگین در مخزن آنلاین مشاهده نشد می‌توانید نصب را بصورت آفلاین انجام دهید که توضیحات در بروزرسانی آموزش نصب Genymotion اضافه شده است.
نصب پلاگین در نسخه جدید اندروید استودیو
مبحث مربوطه: عمومی

از نسخه ۳٫۶٫۱ اندروید استودیو، تنظیمات ادیتور layout اکتیویتی (حالت دیزاین، کد و ترکیبی) به این قسمت از صفحه منتقل شده است:
تنظیمات ادیتور layout اکتیویتی در نسخه جدید اندروید استودیو (3.6.1)
مبحث مربوطه: عمومی

چیدمان پنجره Project Structure مقداری تغییر کرده که برای انتخاب و افزودن کتابخانه به پروژه مطابق تصویر زیر اقدام شود:
اضافه کردن کتابخانه به پروژه در نسخه جدید اندروید استودیو
مبحث مربوطه: آموزش دیتابیس SQLite
برای باز کردن File Explorer از مسیر View > Tool Windows > Device File Explorer اقدام کنید
Device File Explorer نسخه جدید اندروید استودیو
مبحث مربوطه: عمومی
از نسخه ۳٫۵ اندروید استودیو، کتابخانه‌های support جای خود را به androidx داده. برای مطالعه جزئیات بیشتر و آگاهی نحوه مهاجرت از نسخه قدیم کتابخانه‌ها به نسخه جدید، آموزش مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو را مطالعه کنید.
مبحث مربوطه: عمومی
در نسخه جدید اندروید استودیو، قسمت Run تغییراتی داشته است. به اینصورت که دیوایس‌های در دسترس در قالب یک لیست کشویی نمایش داده شده و با کلیک روی دکمه Run دیوایس مستقیما اجرا می‌گردد:
اجرای پروژه در نسخه جدید اندروید استودیو