بررسی و پاسخ به مشکلات و پرسش های رایج

– Error:CreateProcess error=216, This version of %1 is not compatible with the version of Windows you’re running… :

ابتدا بررسی کنید اگر نسخه قدیمی جاوا را روی سیستم عامل نصب کرده اید، نسخه جدید (در فصل دوم قرار داده شده) را جایگزین کنید. سپس داخل اندروید استودیو در مسیر File -> Project Structure تیک گزینه Use Embedded JDK را برداشته و مسیری که JDK را نصب کرده اید جایگزین کنید.

– Error:Failed to find target with hash string ‘android-24’ in [Your SDK Location] :

ابتدا داخل SDK Manager ابزار Build tools و Platform tools را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید. در مرحله بعد از مسیر File > Invalid Caches / Restart اقدام به حذف کش نموده و در نهایت هم یک بار پروژه را Clean و سپس Rebuild نمائید (منوی Build)

– پیغام Unable to unpack file android-sdk_r22.6.2-windows.zip: error in opening zip file. Make sure you have enough disk space on destination drive and retry :

این اخطار دلیل را نبود فضای کافی برای نصب عنوان می کند اما در اکثر مواقع برای کاربران ایرانی، به دلیل تحریم این اخطار ظاهر می شود که راه چاره استفاده از ابزار تغییر آی پی است. اگر بعد از تغییر آی پی نیز ارور رفع نشد باید تنظیمات Proxy روی اندروید استودیو از مسیر زیر اعمال شود :
Default Settings > appearance and settings > System Settings > HTTP Proxy و در انتها گزینه Auto Detect یا Manual Proxy و وارد کردن مشخصات پروکسی مربوطه (به عنوان پیشنهاد می توانید به جای استفاده از پروکسی روی سیستم عامل خودتان، مشخصات پروکسی http://android.hive.ir را طبق راهنمای موجود در آن وارد نمایید). خلاصه کلام اینکه مشکل به آی پی ما بر می گردد و اگر توضیحات اینجا در خصوص پروکسی کامل نبود، جستجو کنید.

– پیغام Installing Requested Components در ابتدای اجرای اندروید استودیو :

اگر نسخه IDE را نصب کرده اید، فصل دوم را مطالعه کنید (باید نسخه باندل را نصب کنید)

– مشکل Gradle: resolve dependencies یا Failed to resolve: junit:junit:4.12 و طول کشیدن بیلد شدن پروژه :

هر پروژه در آغاز و هنگام بیلد شدن، نیاز به دریافت (دانلود) تعدادی کتابخانه دارد که به صورت پیش فرض از دامنه https://bintray.com دریافت می شود اما این مخزن گاهی برای کاربران ایرانی دردسرساز می شود. برای رهایی از این مشکل باید از ابزار تغییر آی پی استفاده و یا یک منبع دیگر جایگزین منبع اصلی کرد.

برای جایگزینی از دو روش می توان اقدام کرد (لطفا قبل از هرگونه اقدام، متن را تا انتها مطالعه کنید):
۱ : هر پروژه جدیدی که می سازید ، پروسه بیلد شدن را کنسل کنید و از بخش Gradle Scripts ، فایل build.gradle اولی را باز کنید و “فقط” عبارت ()jcenter که دو بار تکرار شده را با عبارت ()mavenCentral جایگزین و در نهایت Sync کنید.

مشکل بیلد شدن پروژه

۲ : اگر بخواهید نیاز نباشد برای هر پروژه جدید، مرحله قبل را تکرار کنید،به مسیر نصب اندروید استودیو رفته (مانند مسیر زیر) و فایل build.gradle.ftl را توسط ++Notepad باز کنید و مانند مرحله قبل، دو عبارت jcenter() را با mavenCentral() جایگزین و سپس ذخیره کنید.هنگام ذخیره کردن اخطاری مبنی بر نیاز به دسترسی Administrator دارید که با تایید پیغام و ذخیره مجدد فایل، کار به پایان می رسد. در صورتی که نرم افزار ++Notepad را روی رایانه خود ندارید، از Notepad ویندوز استفاده کنید با این تفاوت که روی آیکون نوت پد راست کلیک کرده و با انتخاب Run as administrator آن را اجرا کنید و سپس از قسمت File، فایل موردنظر را باز کرده سپس تغییرات را انجام دهید.

C:\Program Files\Android\Android Studio\plugins\android\lib\templates\gradle-projects\NewAndroidProject\root

تذکر اول: در حال حاضر مخزن jcenter به صورت فراگیر استفاده شده و به همین دلیل بیشتر کتابخانه ها روی این مخزن قرار می گیرد و ممکن است با تغییر مخزن به mavenCentral در افزودن برخی کتابخانه ها با مشکل مواجه شوید که بهترین راه استفاده از مخزن jcenter و دور زدن تحریم آن به واسطه ابزار تغییر آی پی می باشد (در صورت عدم رفع مشکل با ابزار تغییر آی پی خود، از Cisco AnyConnect استفاده کنید.)

تذکر دوم : با ویرایش فایل build.gradle.ftl در هنگام نصب بروزرسانی های اندروید استودیو با مشکل روبرو خواهید شد که اندروید استودیو این فایل را به عنوان فایل دستکاری شده معرفی کرده و عملیات آپدیت لغو می شود. حتما قبل از ویرایش فایل، یک نسخه کپی تهیه کنید که در مواقع لزوم با فایل ویرایش شده جایگزین و پس از بروزرسانی مجدد فایل ویرایش شده را جایگزن کنید.

نکته: توضیحات بالا درکل برای آشنایی با نحوه دریافت کتابخانه های آنلاین لازم بود اما در خصوص کتابخانه junit، چون به جز در موارد خاص با این کتابخانه کاری نداریم، بهترین راه حذف خط مربوط به این کتابخانه است:

testCompile 'junit:junit:4.12'

و در انتها Sync می کنیم (گزینه بالای ادیتور)

سوالاتی که مشمول موارد زیر باشد تایید و پاسخ داده نخواهد شد :
۱ : جزء موارد پاسخ داده شده در مطلب "مشکلات و پرسش های رایج" باشد
۲ : سوال قبلا توسط افراد در دیدگاهها مطرح و پاسخ داده شده باشد
۳ : سوال خارج از مبحث آموزشی موجود در این صفحه باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *