بررسی و پاسخ به مشکلات و پرسش های رایج

– تبدیل ConstraintLayout به RelativeLayout یا LinearLayout :

در نسخه ۲٫۳ اندروید استودیو Layout ای که به صورت پیش فرض برای پروژه جدید ایجاد می شود از نوع ConstraintLayout می باشد. این لایه خواص جدیدی دارد که در آینده آموزش آن را منتشر خواهیم کرد اما اگر در حال حاضر قصد استفاده از سایر موارد مانند RelativeLayout دارید کافیست تگ باز و بسته لایه را جایگزین کنید. به عناون مثال android.support.constraint.ConstraintLayout را با RelativeLayout جایگزین می کنیم.

– استفاده از نسخه ۳۲ بیتی اندروید استودیو و نصب SDK :

نسخه ۳۲ بیتی اندروید استودیو به صورت پکیج zip تهیه شده که نیاز به نصب نداشته و پس از خارج کردن از حالت فشرده کافیست studio.exe موجود در پوشه bin را اجرا کنید. در نسخه جدید اندروید استودیو SDK Manager مانند قبل به صورت جداگانه قابل نصب نیست و لازم است به صورت دستی محتویات و پوشه های SDK که در فصل دوم (نصب و راه اندازی) معرفی شد را اضافه کنیم. در مسیر دلخواه یک پوشه با نام دلخواه (مثلا sdk) ایجاد می کنیم و سپس پوشه های tools و platform-tools و platforms و… که در فصل دوم به عنوان الزامات تعیین شده را به sdk اضافه کرده و در نهایت مسیر قرارگیری sdk را در قسمت تنظیمات اندروید استودیو، در قسمت SDK Manager به آن معرفی می کنیم.

– Error:CreateProcess error=216, This version of %1 is not compatible with the version of Windows you’re running… :

ابتدا بررسی کنید اگر نسخه قدیمی جاوا را روی سیستم عامل نصب کرده اید، نسخه جدید (در فصل دوم قرار داده شده) را جایگزین کنید. سپس داخل اندروید استودیو در مسیر File -> Project Structure تیک گزینه Use Embedded JDK را برداشته و مسیری که JDK را نصب کرده اید جایگزین کنید.

– Error:Failed to find target with hash string ‘android-xx’ in [Your SDK Location] :

عدد xx نسخه API است. به عنوان مثال اگر این ارور را با android-26 بگیرید یعنی platform26 را لازم دارید و نصب نیست. اگر با وجود نصب API مربوطه باز هم ارور گرفتید ابتدا داخل SDK Manager ابزار Build tools و Platform tools را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید. در مرحله بعد از مسیر File > Invalid Caches / Restart اقدام به حذف کش نموده و در نهایت هم یک بار پروژه را Clean و سپس Rebuild نمائید (منوی Build)

– پیغام Unable to unpack file android-sdk_r22.6.2-windows.zip: error in opening zip file. Make sure you have enough disk space on destination drive and retry :

این اخطار دلیل را نبود فضای کافی برای نصب عنوان می کند اما در اکثر مواقع برای کاربران ایرانی، به دلیل تحریم این اخطار ظاهر می شود که راه چاره استفاده از ابزار تغییر آی پی است. اگر بعد از تغییر آی پی نیز ارور رفع نشد باید تنظیمات Proxy روی اندروید استودیو از مسیر زیر اعمال شود :
Default Settings > appearance and settings > System Settings > HTTP Proxy و در انتها گزینه Auto Detect یا Manual Proxy و وارد کردن مشخصات پروکسی مربوطه (اگر در خصوص نحوه تنظیم کردن روکسی اطلاعی ندارید لطفا سرچ کنید)

– پیغام Installing Requested Components در ابتدای اجرای اندروید استودیو :

اگر نسخه IDE را نصب کرده اید، فصل دوم را مطالعه کنید (باید نسخه باندل را نصب کنید)

– مشکل Gradle: resolve dependencies یا Failed to resolve: junit:junit:4.12 و طول کشیدن بیلد شدن پروژه :

در آغاز ساخت و بیلد شدن پروژه ممکن است نیاز به دریافت (دانلود) تعدادی کتابخانه داشته باشد که به صورت پیش فرض از دامنه https://bintray.com دریافت می شود. این مخزن در حال حاضر برای کاربران ایرانی در دسترس نیست و لازم است در هنگام ساخت پروژه جدید از یک نرم افزار تغییر IP معتبر استفاده کنید.معمولا کتابخانه هایی که هنگام ایجاد اولین پروژه دانلود می شوند، در ساخت پروژه های بعدی نیاز به دانلود مجدد ندارند مگر اینکه پروژه نیاز به کتابخانه جدیدی داشته باشد یا برای کتابخانه قبلی نسخه جدیدتری منتشر شده باشد. بنابراین به جز اولین پروژه، در سایر موارد به احتمال زیاد نیاز به تغییر IP نخواهید داشت و چنانچه در هنگام بیلد شدن باز هم ارور دریافت کردید که مربوط به عدم امکان دریافت فایل کتابخانه بود، کافیست IP را تغییر داده و روی گزینه install مربوط به کتابخانه که در قسمت Messages ظاهر شده کلیک کنید تا ابزار مربوطه نصب و پروژه Sync شود (اگر از سرویس های تغییر IP ایرانی استفاده می کنید و با وجود تغییر آی پی باز هم دانلود کتابخانه به درستی انجام نمی شود، با پشتیبانی سرویس خود تماس بگیرید)
Install repository and sync
در خصوص junit با توجه به اینکه جز مواقع خاص بلا استفاده است، راه ساده تر برای حل مشکل عدم دریافت این کتابخانه این است که خط زیر را از build.gradle حذف کرده و مجدد سینک کنید تا به کلی از پروژه حذف گردد.

testCompile 'junit:junit:4.12'
سوالاتی که مشمول موارد زیر باشد تایید و پاسخ داده نخواهد شد :
۱ : جزء موارد پاسخ داده شده در مطلب "مشکلات و پرسش های رایج" باشد
۲ : سوال قبلا توسط افراد در دیدگاهها مطرح و پاسخ داده شده باشد
۳ : سوال خارج از مبحث آموزشی موجود در این صفحه باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *