نصب و راه اندازی اندروید استودیو

به نام خدا. با اولین جلسه آموزش برنامه نویسی اندروید در خدمت شما هستم

آشنایی با Java SE Development Kit (JDK) و نصب آن

همانطور که در آموزش قبل در مورد جاوا به مختصر توضیحاتی ارائه شد، این زبان Native نیست و برای اجرا به یک ماشین واسط (ران تایم) نیازمند است که این وظیفه در مورد زبان جاوا بر عهده Java Runtime Environment (JRE) می باشد. برای کامپایل کدهای جاوا به JDK نیاز است که بسته JDK، ران تایم JRE را نیز دربر گرفته و با دانلود و نصب JDK نیازی به نصب جداگانه JRE نیست.
نکته : Native نبودن جاوا به معنی Native نبودن اپ های نوشته شده به این زبان برای اندروید نیست! جاوا زبان رسمی اندروید است که از سوی گوگل پشتیبانی می شود. ضمن اینکه بیشترین داکیومنتها، کتابخانه ها و همچنین مباحث مطرح شده در فروم ها و وبسایتها پیرامون مباحث توسعه اندروید، مربوط به جاوا است.
نصب JDK در فصل ۱ (آموزش زبان جاوا) نیز توضیح داده شده بنابراین اگر قبلا JDK را نصب کرده اید، نیاز به نصب مجدد نیست. به جهت سهولت،لینک دانلود تمامی ابزارهای موردنیاز که در این مبحث معرفی شده اند در انتهای همین صفحه قرار دارد.
ابزار JDK متعلق به شرکت Oracle (اوراکِل) بوده که به دلیل اعمال تحریم ها ضد ایران، کاربران با IP ایران قادر به مشاهده صفحات وب سایت این شرکت و همچنین دانلود ابزارها نیستند. برای دانلود جدیدترین نسخه های JDK می توانید از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده کرده و یا در انتهای همین صفحه از سرور دانلود ما استفاده کنید.
لینک دانلود در سایت شرکت اوراکل :

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

شیوه کار در سیستم عاملهای ویندوز ، لینوکس و مکینتاش تا حد زیادی یکسان بوده و بنده مباحث آموزشی را در محیط ویندوز تهیه می کنم.
JDK در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی منتشر شده که می بایست متناسب با ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن سیستم عامل خود، نسخه مناسب را نصب نمایید.

نصب jdk

به مرور زمان نسخه های جدیدتری از ابزار و نرم افزارها منتشر می شود و ممکن است فایلی که شما در اختیار دارید نام آن متفاوت با نام تصویر فوق باشد. jdk-8u131 یعنی نسخه ۸ آپدیت ۱۳۱ . فایل را اجرا کرده و مراحل نصب را دنبال می کنم:

نصب jdk

نصب jdk

در این مرحله امکان تغییر مسیر نصب JDK فراهم شده که من بدون تغییر مسیر به مرحله بعد می روم:

نصب jdk

این مرحله نیز مربوط به تغییر مسیر نصب JRE بوده که تغییری ایجاد نمی کنم.

نصب jdk

نصب با موفقیت به اتمام رسید. قبل از نصب اندروید استودیو لازم است مسیر نصب جاوا را به سیستم عامل معرفی کنیم. در غیر اینصورت اندروید استودیو قادر به شناسایی جاوا نیست. مطابق تصاویر زیر در تنظیمات ویندوز و قسمت Environment Variables مسیر نصب JDK را با نام JAVA_HOME به عنوان یک System Variable به سیستم عامل معرفی می کنم:

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

گزینه Advanced system settings

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

گزینه Environment Variables

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

گزینه New

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

در قسمت Variable name عبارت JAVA_HOME و در value مسیر نصب JDK را وارد کردم. توجه داشته باشید عبارت JAVA_HOME عینا به همین صورت باید نوشته شود، یعنی حروف بزرگ و کاراکتر underline مابین دو کلمه. مسیر نصب JDK هم بهتر است از نوار آدرس Windows Explorer کپی شود تا از صحت آدرس اطمینان داشته باشیم:

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

در نهایت به اینصورت تکمیل می شود:

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

OK می کنم:

معرفی JAVA_HOME به سیستم عامل

مشاهده می کنید JAVA_HOME به لیست اضافه شده. می خواهم مطمئن شوم جاوا را به درستی به سیستم عامل معرفی کرده ام. کافیست در Command Prompt ویندوز دستور java –version را وارد کنم. برای دسترسی به Command Prompt درون منوی Start ویندوز نام آن را جستجو کرده و یا درون Run (کلید ترکیبی Windows + R) عبارت cmd را وارد کنید.

Command Prompt

دستور java –version را نوشته و سپس Enter :

Command Prompt

اطلاعات جاوای نصب شده به درستی نمایش داده شد. پس تا اینجای کار مشکلی نداریم.

نصب Android Studio

در حال حاضر که مشغول تهیه این مبحث آموزشی هستم، اندروید استودیو نسخه ۲٫۳٫۲ جدیدترین نسخه منتشر شده از سوی گوگل است. در نسخه های جدیدتر عموما باگها رفع شده و یا امکانات جدیدی اضافه می شود. در نسخه ۲٫۳٫۲ عمده ترین تغییر را می توان در SDK Manager دانست. در نسخه های قبل SDK Manager علاوه بر اینکه داخل اندروید استودیو در دسترس بود، به صورت جداگانه و خارج از آن نیز دسترسی وجود داشت. اما از این به بعد ناچاریم مدیریت ابزار SDK را داخل اندروید استودیو انجام دهیم.
نکته : SDK مخفف Software Development Kit و شامل ابزارها، کتابخانه ها و API های لازم برای توسعه دهندگان می باشد.
اندروید استودیو در دو نسخه IDE و Bundle منتشر می شود. نسخه IDE همانطور که از نامش پیداست فقط محیط توسعه را شامل می شود اما نسخه Bundle کامل بوده و علاوه بر IDE شامل SDK نیز می باشد. نسخه باندل فقط در ورژن ۶۴ بیتی منتشر شده و برای سیستم عامل ۳۲ بیتی می بایست از نسخه IDE استفاده کنید که البته پکیج نصبی .exe نیست و به صورت zip منتشر شده. با توجه به اینکه چند سالی است اکثر پردازنده ها با معماری ۶۴ بیتی عرضه می شوند لذا توصیه من این است اگر از سیستم عامل ۳۲ بیتی استفاده می کنید و رایانه شما از نسخه ۶۴ بیتی پشتیبانی می کند قبل از شروع کار ابتدا سیستم عامل خود را تعویض کنید. به طور خلاصه سرعت پردازش در این معماری بالاتر بوده و مواردی همچون محدودیت استفاده از RAM نیز از بین می رود.
دانلود اندروید استودیو در بخش Developer وب سایت android.com برای سیستم عاملهای ویندوز، لینوکس و مکینتاش فراهم شده است:

https://developer.android.com/studio/index.html

Android Developer website

Android Developer website

متاسفانه گوگل دسترسی به بخش Developer را بر روی IP های ایران مسدود کرده لذا برای دانلود نیاز به تغییر آی پی دارید و یا راه حل دوم که دانلود از وب سایتهای ثانویه (مانند وب سایت ما) می باشد. حالا اندروید استودیو نسخه باندل را نصب می کنم:

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

دو گزینه Android SDK و Android Virtual Device به صورت پیش فرض انتخاب شده که بدون تغییر به مرحله بعد می روم. Android Virtual Device شبیه ساز پیش فرض اندروید استودیو است. کار شبیه ساز این است که به توسعه دهنده اجازه می دهد پروژه اندرویدی خود را در محیط اندروید و بدون نیاز به داشتن یک یا چند دیوایس حقیقی (مانند گوشی یا تبلت) بر روی رایانه اجرا کرده، تست و خطایابی کند. البته در حال حاضر اکثر توسعه دهندگان اندروید از شبیه ساز قدرتمند Genymotion به جای شبیه ساز پیش فرض اندروید استودیو برای اجرای پروژه های خود استفاده می کنند (در مباحث آینده کار با جنی موشن را هم بررسی می کنیم) با این حال نصب و بررسی اجمالی آن خالی از لطف نیست.

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

در این مرحله مسیر نصب اندروید استودیو و همچنین SDK نشان داده شده. من مسیر نصب اندروید استودیو را تغییر نمیدهم اما مایلم SDK را در مسیری نصب کنم که سریعتر برای خودم قابل دسترسی باشد. بنابراین فولدرهای اضافی مسیر را حذف میکنم تا در نهایت C:\sdk باقی بماند:

تعیین مسیر نصب SDK

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

منتظر می مانم تا نصب اندروید استودیو و SDK به پایان برسد.

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

نصب اندروید استودیو

نصب به اتمام رسید. اجرا می کنم:

اجرای اندروید استودیو

ابتدا پیغامی ظاهر می شود که امکان ایمپورت کردن تنظیمات از نسخه های قبل را در اختیار می گذارد. منظور تنظیمات اصلی اندروید استودیو است (مانند تم محیط توسعه و…). من قصد بازگردانی تنظیمات را ندارم.
قبل از اینکه به ادامه مبحث بپردازم در خصوص آیکون نرم افزار نکته ای را یاداوری می کنم. آیکون اندروید استودیو به طور خودکار روی دسکتاپ اضافه نمی شود و اگر مایلید آیکون را روی دسکتاپ داشته باشید، در منوی استارت پس از جستجوی Android Studio روی آن راست کلیک کرده، با انتخاب Open file location پنجره ای باز می شود. آیکون را کپی کرده و به دسکتاپ منتقل می کنیم:

اضافه کردن آیکون به دسکتاپ

البته اضافه کردن به Taskbar توسط Pin to taskbar هم راه حل دیگر است.
اندروید استودیو در حال لود شدن است و بسته به سخت افزار، چند لحظه ای زمان می برد:

لودینگ اندروید استودیو

هنگام لودینگ عبارت Powered by intelliJ Platform را مشاهده می کنید. کمپانی گوگل محیط توسعه (IDE) کمپانی jetBrains را برای اندروید استودیو انتخاب کرده و در واقع با انجام تغییرات و اضافه کردن پلاگین(ها) به IntelliJ IDEA که محیط توسعه جاوا می باشد، آنرا برای توسعه دهندگان اندروید آماده و منتشر کرده است. هنوز یک مرحله از تنظیمات باقی مانده:

صفحه خوش آمد گویی

تنظیمات اندروید استودیو

من گزینه Custom را انتخاب می کنم تا مسیر جدیدی که برای SDK درنظر گرفته بودم به اندروید استودیو اعلام کنم:

تنظیمات اندروید استودیو

در مرحله اول امکان انتخاب تم را داریم که من مایلم تم Darcula استفاده کنم تا پس زمینه محیط کارم تاریک باشد و چشمانم کمتر خسته شود.

تنظیمات اندروید استودیو

در این مرحله و در قسمت Android SDK Location مسیری که SDK را نصب کرده بودم انتخاب می کنم. اگر SDK به درستی نصب شده و مسیر هم به درستی معرفی شده باشد پیغامی دریافت می شود با این مضمون که Android SDK شناسایی شده و فقط ابزار (کامپوننت های) نصب نشده یا تاریخ گذشته دانلود خواهند شد. البته توصیه من این است که در این مرحله دسترسی به اینترنت را قطع کنید تا اگر آپدیتی وجود داشت فعلا شناسایی نشده و در این مرحله درگیر دانلود و نصب آپدیتها نشوید (هرچند با تحریم ایران عموما با وجود اتصال بازهم آپدیت ها چک نمی شود، مگر اینکه نرم افزار تغییر آی پی در حال اجرا باشد).

تنظیمات اندروید استودیو

تنظیمات اندروید استودیو

پنجره اصلی اندروید استودیو

به صفحه ورودی رسیدیم. چند گزینه در اختیار داریم که شامل ساخت پروژه جدید، ایمپورت پروژه های قبلی از اندروید استودیو یا Eclipse و… . فعلا با اینها کاری ندارم و سراغ SDK Manager می روم:

SDK Manager

البته SDK Manager در محیط اصلی اندروید استودیو (محیط پروژه) نیز از قسمت تنظیمات در دسترس است اما من در این آموزش قصد ساخت پروژه ای ندارم و از همین پنجره خوش آمد گویی به قسمت مدیریت Android SDK می روم.

SDK Platforms

در Android SDK ابزار در دو بخش SDK Platforms و SDK Tools قرار گرفته اند که به ترتیب معرفی می کنم.
نکته : در صورت عدم امکان استفاده از ابزار تغییر آی پی می توانید ابزاری که در ادامه معرفی می شوند را از وب سایت ما دانلود کنید.

SDK Platforms:

گوگل برای هر نسخه (API) از اندروید ابزار مربوط به آن را نیز در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد که شامل SDK Platform، Sources، System image ها و Google APIs می شود. در تصویر بالا من گزینه Show Package Details را تیک نزده بودم بنابراین زیرشاخه های Android 7.1.1 را نمایش نداده است. با انتخاب این گزینه زیرشاخه ها نیز لیست می شوند:

SDK Platforms

اینها مواردی است که با نصب اندروید استودیو باندل برای من نصب شده است.
SDK Platform برای کامپایل کردن اپلیکیشن استفاده می شود. لازم است توسعه دهنده همواره آخرین API را نصب داشته باشد تا اپلیکیشنی که میسازد با آخرین نسخه اندروید موجود در بازار سازگاری داشته باشد. بگذارید با یک مثال ساده توضیح دهم. در زمان تهیه این آموزش، آخرین API منتشر شده اندروید نسخه ۲۵ است. حالا اگر آخرین API موجود در SDK من نسخه ۲۳ باشد، اپلیکیشن روی API 23 کامپایل شده. یعنی اپلیکیشن من حداکثر روی دیوایس هایی قابل نصب است که Android 6 (Marshmallow) یعنی API 23 را داشته باشند و امکان نصب روی دیوایس های جدید مانند گوشی و تبلت که از Android Nougat (API 25) بهره می برند میسر نخواهد بود. پس لازم است همزمان با معرفی نسخه های جدید اندروید، API مربوط به آن را دریافت و نصب کنیم.
مورد بعدی Sources هست که شامل سورس های API بوده و الزامی در نصب آن نیست (مگر مواردی که مایل باشید از سورس ها کمک بگیرید).
گزینه بعد مربوط به System image ها می شود. از سیستم ایمیج ها برای اجرای شبیه ساز (امولاتور) اندروید روی رایانه استفاده می شود. شبیه سازها توسعه دهندگان را از تست اپ خود روی دیوایس های حقیقی مانند گوشی و تبلت بی نیاز می کند. فرض کنید قصد تست و خطایابی پروژه خود را دارید و سعی دارید اپلیکیشن خود را روی تعداد زیادی دیوایس و نسخه های مختلف اندروید تست کنید تا مطمئن شوید اکثریت کاربران در استفاده از اپلیکیشن شما مشکلی ندارند. اگر بخواهید اپ خود را روی اندروید های ۳، ۴، ۵، ۶و ۷ تست کنید، می بایست ۵ گوشی موبایل با سیستم عامل اندروید در اختیار داشته باشید! اگر به این لیست، تبلت را هم اضافه کنیم می شود ۱۰ دیوایس! پس عملا غیر ممکن است بتوانیم اپ را روی تمامی دیوایس های حقیقی تست و خطایابی کنیم. اینجا شبیه ساز یا Emulator به کمک ما می آید. شبیه سازهای متعددی توسط شرکتهای مختلف برای اندروید منتشر شده است. گوگل هم AVD (Android Virtual Device به معنی دیوایس مجازی اندروید) را به صورت پیش فرض و رایگان درون اندروید استودیو تعبیه کرده که البته به دلایلی از جمله سنگینی بیش از اندازه آن، تعدادی زیادی از توسعه دهندگان اندروید از شبیه سازهای ثانویه مانند Genymotion استفاده می کنند. سیستم ایمیجی که برای من نصب شده Google APIs Intel x86 System image نام دارد و به وسیله این ابزار امکانی برای من فراهم شده تا پروژه اندرویدی خود را در محیط اندروید با API 25 اجرا کنم. اگر مایل باشید پروژه را در سایر نسخه های اندروید هم اجرا و تست کنید می بایست System image آن API یا API های هدف را نیز جداگانه دانلود کنید.
مورد آخر Google APIs می باشد که بازهم بجز مواردی که به آن نیاز دارید، دریافت و نصب آن الزامی نیست.
به طور خلاصه برای من که از شبیه ساز Genymotion استفاده می کنم، تنها داشتن Android SDK Platform برای API هایی که تمایل به استفاده دارم، کفایت می کند.
اما در تصویر بالا فقط ابزاری را به من نشان می دهد که قبلا داخل SDK نصب شده و از لیست کامل API ها خبری نیست. باز هم علت به تحریم ایران برمی‌گردد. پنجره را می بندم، نرم افزار تغییر آی پی را اجرا و SDK Manager را مجدد باز می کنم. حالا لیست ابزار به صورت کامل لود می شود:

SDK Platforms

SDK Platforms

از Android 1.1 تا آخرین نسخه اندروید تمامی زیرشاخه ها شامل SDK Platform، System image ها و… در دسترس است. از این لیست طولانی نترسید! قبلا هم گفتم شما به اکثر این ابزار نیازی ندارید. حتی در برخی وب سایتها پکیج کامل ابزار SDK با حجم بالا (حدود ۳۰ گیگابایت) را برای دانلود قرار داده اند که کاربر به اشتباه فکر می کند همه این ابزار لازم هستند و وقت و هزینه زیادی را صرف دانلود این حجم بالای ابزار می کند. در قسمت SDK Platforms شما به جز SDK Platform آخرین نسخه اندروید، به چیز دیگری نیاز ندارید (به جز مورد MinimumSdk که در مبحث بعدی اشاره خواهد شد).
نکته : اگر قصد استفاده از شبیه ساز اندروید استودیو را دارید ممکن است لیست System image های مربوط به هر API برایتان گیج کننده باشد. به عنوان مثال Android Marshmallow تعداد ۱۰ سیستم ایمیج را شامل شده است:

SDK Platforms

به نامگذاری ها دقت کنید. دو مورد اول مربوط به Android TV (تلویزیون هوشمند اندرویدی) و دو مورد دوم Android Wear (ابزار پوشیدنی) هستند. پس واضح است ما با اینها کاری نداریم (مگر اینکه قصد داشته باشیم برای تلویزیون های هوشمند یا ساعت های هوشمند اپلیکیشن بسازیم). ۶ مورد بعد به دو دسته ۳ تایی تقسیم می شوند که ۳ مورد آخر مشابه ۳ مورد قبل هستند با این تفاوت که شامل Google APIs نیز می شوند. بدون درنظر گرفتن شرایط خاص، شاید بهتر باشد سیستم ایمیجی را دریافت کنید که شامل Google APIs هم باشد. حالا باز هم ۳ انتخاب داریم. اگر CPU (پردازنده) رایانه شما intel است گزینه Intel در غیر اینصورت اگر پردازنده AMD استفاده می کنید گزینه ARM EABI را می بایست نصب کنید. Intel هم دو گزینه Atom و Atom_64 دارد که برای اکثر اپلیکیشن ها سیستم ایمیج Atom کفایت می کند (Atom_64 برای موارد خاصی استفاده می شود که اپلیکیشن با معماری ۶۴ بیتی ساخته شده است).
به طور خلاصه اگر پردازنده رایانه شما برند اینتل است و قصد دارید اپلیکیشن خود را در اندرویدهای Lollipop، Marshmallow و Nougat تست کنید، باید Google APIs Intel x86 System image را برای API های ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ دریافت کنید.
باز هم تاکید می کنم در حال حاضر استفاده از شبیه سازهایی مانند Genymotion راه حل بهتری نسبت به شبیه ساز AVD اندروید استودیو است. با این حال به جهت جلوگیری از سردرگمی شما، وظیفه دانستم توضیحات لازم را ارائه دهم.
نکته : در مقابل ابزار ستونی با نام Revision قرار دارد که اعداد داخل آن نشان دهنده ورژن هرکدام از ابزاری است که شما نصب دارید. به عنوان مثال Android SDK Platform 23 عدد ۳ در ستون Revision دارد. یعنی این ابزار ۳ بار بروزرسانی و منتشر شده. بنابراین بهتر است هرچند وقت یکبار چک کنید برای ابزار آپدیتی ارائه شده یا نه. اگر مسئله تحریم IP را حل کرده باشید و برای هرکدام از ابزار آپدیتی در دسترس باشد، در ستون Status به شما اعلام می کند که چون در حال حاضر برای ابزار Platform من آپدیتی ارائه نشده، توضیحات را در بخش بعدی ارائه می دهم.

نصب آفلاین ابزار Platform:

گاهی اوقات ممکن است امکان یا نیاز به دریافت و نصب آنلاین و مستقیم ابزار از طریق SDK Manager نباشد. یک دلیل همان تحریم است. یا زمانی را در نظر بگیرید که قبلا یک بار ابزار را دریافت کرده اید و حالا قصد تعویض سیستم عامل و نصب مجدد اندروید استودیو و ابزار را دارید. یا اینکه دوست شما تصمیم دارد برای اندروید برنامه بنویسد و لازم است ابزار روی رایانه او نیز نصب شود. در همه این موارد لزومی به دانلود دوباره ابزار از سرورهای گوگل نیست. در ابتدای آموزش من SDK را در مسیر C:\sdk نصب کردم. تمام ابزاری که به صورت پیش فرض نصب شده و یا من در آینده نصب می کنم، در همین مسیر در پوشه مخصوص به خود قرار می گیرند و به سادگی می توان از آنها بکاپ تهیه کرده و یا به رایانه دیگری انتقال داد. به محل نصب SDK می روم:

مسیر نصب SDK

پوشه platforms همانطور که از نامش پیداست باید محل نگداری SDK Platforms باشد:

SDK Platforms

داخل platforms پوشه‌ی android-25 را دارم، یعنی همان SDK Platform 25. حالا به راحتی می توانم این پوشه را به سیستم دیگری منتقل کنم یا آنرا در جایی برای استفاده های بعدی نگه دارم. در وب سایت ما تعدادی از API ها قابل دانلود هستند. به عنوان مثال قصد دارم Platrofm 23 را به شیوه آفلاین نصب کنم. فایل این API به صورت فشرده و با نام platform-23_r03.zip در وب سایت ما قرار داده شده. آنرا از حالت فشرده خارج کرده و سپس فولدر android-6.0 را به فولدر platforms منتقل می کنم:

بروزرسانی آفلاین ابزار SDK

حالا یکبار پنجره Android SDK را بسته و مجدد باز می کنم تا لیست بروز شود (در نسخه های قبل که SDK Manager به صورت مجزا اجرا می شد گزینه reload برای بروزرسانی لیست وجود داشت که ظاهرا در اینجا این گزینه تعبیه نشده) :

بروزرسانی آفلاین ابزار SDK

مشاهده می کنید SDK Platform 23 به لیست اضافه شد.
نکته : نصب ابزار یعنی همین اضافه شدن فولدرها به مسیر مربوطه و مانند نرم افزارها، فایل Setup ای که نیاز به اجرا داشته باشد در کار نیست.
System image ها هم در پوشه ای به همین نام قرار می گیرند:

System images

فولدر android-25 مربوط به سیستم ایمیج API 25 است که به صورت پیش فرض نصب شده بود. حجم این سیستم ایمیج حدود ۲٫۵ گیگابایت است که در مقابل حجم ۳۰۰ مگابایتی سیستم ایمیج های Genymotion حجم بسیار بالایی است. سیستم ایمیج سایر API ها در شبیه ساز پیش فرض اندروید نیز حجمی در همین حدود دارند!
مشابه موارد گذشته، سورس ها در پوشه sources و Google APIs نیز در add-ons قرار می گیرند.

SDK Tools :

SDK Tools

در این قسمت ابزار دیگری را در لیست مشاهده می کنیم. ۳ پکیج Build-Tools، Platform-Tools و Tools حتما باید نصب شده باشد.
Android Emulator همانطور که از نامش پیداست در صورتی به آن نیاز خواهید داشت که قصد استفاده از شبیه ساز اندروید استودیو را داشته باشید.
Intel x86 Emulator Accelerator (HAXM installer) ابزاری برای افزایش سرعت شبیه ساز AVD است که البته فقط از پردازنده های اینتل پشتیبانی می کند. بنابراین اگر از AVD استفاده می کنید و پردازنده رایانه شما intel است حتما این پکیج را نصب کنید. بر خلاف سایر ابزار، HAXM به صرف دریافت یا انتقال فولدر آن به مسیر مربوطه در SDK نصب نمی شود و می بایست فایل setup آن اجرا گردد. در مسیر extras > intel فولدر مربوط به HAXM قرار دارد:

نصب HAXM

نصب HAXM

نصب HAXM

در این مرحله مقدار RAM ای که به شبیه ساز اختصاص می دهید را تعیین می کنید.

نصب HAXM

نصب HAXM

و اتمام کار.
در قسمت Support Repository دو پکیج Android Support Repository و Google Repository داریم. این دو پکیج مجموعه کتابخانه هایی هستند که در مواردی در حین توسعه اپلیکیشن مورد نیاز هستند و خوب است همین ابتدای کار هر دو را نصب کنیم (که البته در نسخه باندل از پیش نصب شده).
لیست SDK Tools بالا مربوط به زمانی بود که با آی پی ایران متصل بودم. حالا آی پی را تغییر داده و SDK Manager را مجدد باز می کنم:

SDK Tools

Google USB Driver درایور دیوایس های اندرویدی NEXUS است (گوشی یا تبلت هایی که با برند نکسوس، به سفارش گوگل و توسط کمپانی هایی مانند الجی، سامسونگ و … تولید می شوند). به وسیله این درایور می توانید دیوایس نکسوس را به رایانه متصل کرده و پروژه اندرویدی خود را روی آن اجرا، تست و خطایابی (دیباگ) کنید. برای سایر گوشی ها و تبلت های اندروید لازم است درایور کمپانی مربوطه را از وب سایت آن دانلود و نصب کنید. به عنوان مثال درایور شرکت الجی که قبلا آنرا دانلود کرده ام LGMobileDriver_WHQL_Ver_4.2.0.exe نام دارد (البته در اکثر موارد دیوایس های غیر نکسوس نیز با Google USB Driver سازگار بوده و نیازی به دانلود و نصب درایور اختصاصی شرکت مربوطه نیست و برای راحتی کار می توانید ابتدا با USB Driver تست کنید).
حالا هم ابزاری که نصب نشده را می‌بینم هم ابزاری که برای آنها بسته بروزرسانی منتشر شده. پکیج هایی که نصب شده و در حال حاضر بروزرسانی برای آنها منتشر نشده با علامت ✔ مشخص شده اند. بروزرسانی، نصب و یا حذف پکیج ها به سادگی امکانپذیر است. فرضا می خواهم
SDK Build-Tools که آپدیت ۲۵٫۰٫۳ برای آن منتشر شده را بروز کنم. روی چک باکس که با علامت – مشخص شده کلیک می کنم:

SDK Tools

پکیج تیک خورد و در کنار آن آیکون دانلود اضافه شد. یعنی با Apply کردن، پروسه دانلود و نصب پکیج آغاز می شود. برای نصب پکیج هایی که هنوز نصب نشده اند هم به همین روش عمل می کنیم. برای حذف یک پکیج نصب شده هم کافیست روی علامت تیک کلیک شود. آیکون x در کنار آن نمایش داده می شود که با Apply کردن عملیات حذف انجام می شود.
Show Package Details را انتخاب می کنم:

SDK Tools

SDK Tools

این لیست کلیه نسخه های در دسترسی است که برای Build-Tools منتشر شده. اما آیا لازم است همه نسخه ها را دریافت کنیم؟ خیر! Build-Tools و سایر ابزار زیرمجموعه SDK Tools تنها داشتن آخرین نسخه هرکدام کفایت می کند (در موارد خاصی ممکن است نیاز به برخی نسخه های قدیمی تر هم داشته باشید که خارج از بحث ماست). همانطور که در تصویر مشاهده می کنید Build-Tools نسخه ۲۵٫۰٫۲ برای من نصب شده که یک نسخه جدیدتر یعنی ۲۵٫۰٫۳ آماده دریافت است. آنرا انتخاب کرده و Apply می کنم تا نسخه جدید دانلود شود:

SDK Tools

SDK Tools

این پیغام نشان می دهد که ابزار/پکیج/کامپوننت قید شده دریافت خواهد شد.

SDK Tools

SDK Tools

SDK Tools

SDK Tools

SDK Tools

نسخه جدید دانلود و نسخه ۲۵٫۰٫۳ نیز در ستون Status به صورت installed نمایش داده می شود. به تصاویر بالا اگر دقت کنید در حین دریافت فایل، لینک مستقیم آن نیز نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی دریافت و نصب خودکار با موفقیت انجام نشد و مایل به دانلود ابزار از وبسایتهای ثانویه مانند وب سایت ما نبودید، کافیست لینک فایل که به پسوند .zip ختم شده را کپی کرده و به صورت عادی دانلود کنید (البته با شرط آی پی غیر از ایران). پس از دانلود، آن را از حالت فشرده خارج کرده و در مسیر مربوطه قرار می دهید و به این طریق پکیج(ها) را می توانید به صورت آفلاین هم نصب کنید (من هم با همین تکنیک ابزار را به سرور دانلود وب سایت منتقل کرده و لینک جدید را در اختیار کاربران قرار می دهم).

نصب آفلاین ابزار SDK Tools:

نکته : برای نصب آفلاین هریک از ابزار کافیست پس از دانلود و خارج کردن از حالت فشرده، پوشه نهایی به مسیرهایی که در ادامه معرفی می شوند انتقال یابد.
پکیج های Build-Tools در پوشه ی به همین نام قرار می گیرند:

Build tools

فولدر ۲۵٫۰٫۲ مربوط به نسخه ۲۵٫۰٫۲ است که قبلا نصب شده بود و فولدر ۲۵٫۰٫۳ نسخه جدیدی است که در مرحله قبل نصب کردیم. قبلا اشاره شد که این ابزار بجز موارد خیلی خاص، فقط به نسخه نهایی آن نیاز داریم اما لزومی هم ندارد بخواهم نسخه یا نسخه های قدیمی را حذف کنم (اگر با کمبود فضا در درایور مواجه هستید بهتر است به جای حذف کامل، نسخه های قدیمی را به درایو دیگری منتقل کنید. شاید روزی نیاز شد و مجبور به دانلود مجدد نباشید).
نکته : پکیج هایی مانند Build-Tools هر نسخه مجزای از سایر نسخه های دیگر بوده و در پوشه جداگانه ای قرار می گیرد اما پکیج هایی مانند Emulator و Platform-Tools که در هنگام انتشار نسخه های جدید در ستون Status عبارت Update Available: xx.x نوشته شده، بسته بروزرسانی دریافتی جایگزین نسخه قبل شده و در آن واحد فقط از یک نسخه می توانید استفاده کنید (به عنوان مثال برای بروزرسانی آفلاین Android SDK Tools باید پوشه tools فعلی را حذف کرده و پوشه جدید که در قالب بروزرسانی دانلود کرده اید را جایگزین کنید). برای تهیه بکاپ یا انتقال به رایانه دیگر هم کافیست همان پوشه اصلی platform-tools یا emulator یا … را منتقل کنید.
پوشه tools همانطور که اشاره شد مربوط به پکیج Android SDK Tools است.درایور USB Driver با نام usb_driver در مسیر extras\google قرار می گیرد. در نهایت پوشه m2repository در مسیر extras\android مربوط به Android Support Repository و m2repository در مسیر extras\google مربوط به Google Repository می باشد.
نکته : برای انتقال کامل ابزار SDK یا تهیه بکاپ، کافیست کل محتویات پوشه sdk را منتقل کنید و نیازی به انتقال تک تک پکیج ها نیست. در انتقال کامل SDK به رایانه دیگر، برای تسریع در انتقال فایلها و اطمینان از عدم تداخل محتویات بهتر است پوشه sdk فعلی را حذف و یا rename و سپس sdk جدید را جایگزین کنید. Rename کردن پوشه sdk اولیه راهکار مناسبتری است تا اگر احیانا sdk جدید اشکالی داشت، به نسخه قبلی دسترسی داشته باشید. جایگزینی را به دو روش می توان انجام داد.
روش اول و ساده تر اینکه پوشه فعلی rename شده (مثلا sdk_2) و پوشه جدید دقیقا مطابق نام پوشه قبلی جایگزین شود تا اندروید استودیو به همان مسیر قبلی دسترسی داشته باشد.
روش دوم انتقال sdk با یک نام جدید (مثلا sdk2) و تغییر مسیر تعریف شده در اندروید استودیو از C:\sdk به C:\sdk2

 

تاریخ بروزرسانی فایلها : ۱۳۹۶/۶/۲۹

» دانلود Java SE Development Kit 8.0.131 با حجم ۱۹۶ مگابایت (نسخه ۶۴ بیتی)

» دانلود Java SE Development Kit 8.0.131 با حجم ۱۹۰ مگابایت (نسخه ۳۲ بیتی)

» دانلود Android Studio Bundle 2.3.3 با حجم ۱٫۹ گیگابایت (نسخه ۶۴ بیتی)

» دانلود Android Studio IDE 2.3.3 با حجم ۴۶۸ مگابایت (نسخه ۳۲ بیتی)
تذکر : توضیحات مربوط به راه اندازی نسخه ۳۲ بیتی در مطلب “پرسش های رایج” ارائه شده است.

SDK Patforms:

» دانلود platform-26_r02.zip با حجم ۶۱ مگابایت (API 26 rev2)

» دانلود platform-25_r03.zip با حجم ۸۳ مگابایت (API 25)

» دانلود platform-24_r02.zip با حجم ۷۹ مگابایت (API 24)

» دانلود platform-23_r03.zip با حجم ۷۰ مگابایت (API 23)

» دانلود android-22.rar با حجم ۶۲ مگابایت (API 22)

» دانلود android-19.rar با حجم ۶۰ مگابایت (API 19)

» دانلود android-16_r05.zip با حجم ۴۷ مگابایت (API 16)

» دانلود android-14.zip با حجم ۴۶ مگابایت (API 14)

» دانلود android-10.rar با حجم ۷۸ مگابایت (API 10)

» دانلود android-2.3.1_r02.zip با حجم ۷۵ مگابایت (API 9)

SDK Tools:

» دانلود build-tools_r26.0.1-windows.zip (Build-Tools 26.0.1) با حجم ۵۲ مگابایت

» دانلود platform-tools_r26.0.0-windows.zip (Platform-Tools 26.0.0) با حجم ۷ مگابایت

» دانلود sdk-tools-windows_26.0.2.zip (SDK Tools 26.0.2) با حجم ۱۳۲ مگابایت

» دانلود android_m2repository_r47.zip (Android Support Repository 47) با حجم ۳۳۹ مگابایت

» دانلود google_m2repository_58.zip (Google Repository 58) با حجم ۲۰۵ مگابایت

» دانلود Google USB Driver 11 با حجم ۸٫۵ مگابایت

» دانلود Hardware Accelerated Execution Manager 6.2.1 با حجم ۲٫۵ مگابایت

» دانلود google_play_services_41.zip (Google Play Service 41) با حجم ۱۳ مگابایت (مسیر extras\google)

» دانلود emulator-windows_26.0.3.zip (Emulator 26.0.3) با حجم ۱۷۸ مگابایت

دانلود فایل آموزشی با فرمت PDF
تعداد صفحات : ۵۷
حجم : ۲٫۵ مگابایت
قیمت : رایگان

سوالاتی که مشمول موارد زیر باشد تایید و پاسخ داده نخواهد شد :
۱ : جزء موارد پاسخ داده شده در مطلب "مشکلات و پرسش های رایج" باشد
۲ : سوال قبلا توسط افراد در دیدگاهها مطرح و پاسخ داده شده باشد
۳ : سوال خارج از مبحث آموزشی موجود در این صفحه باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *